Skutečná spása pro orchideje, kterou jste se chystali vyhodit. Za vším stojí obyčejná rýže

Fotografie: Depositphotos

Asi každý z nás zažil, že mu květina zasazená doma v květináči najednou přestala kvést a už se ji nepodařilo zachránit. My pro vás teď máme vychytávku, která by vás ani nenapadla.

Květinářky doporučují používat obvyklé produkty z kuchyně, které nakupujete (dá se říct) každý den v obchodě. Obsahují všechny potřebné látky pro orchideje – fosfor, draslík, dusík, sacharidy a hořčík – jsou velmi užitečné pro zdravý životní cyklus květu. Tyto živiny vstupují do rostliny postupně a pokud víte, jak je správně používat, rostliny vám porostou po mnoho dalších let. Tato přírodní hnojiva posilují orchidej během období květu.

Obyčejná rýžová voda

Nejúčinnější tip není nic jiného než obyčejná rýžová voda. Voda, kterou mnozí z nás nalévají do odpadu, je plná vitamínů a živin, které rostliny potřebují zejména během kvetení a růstu. Rýžová voda obsahuje mnoho látek, jež se nacházejí i v zakoupených rostlinných hnojivech. Jedná se nejen o vitamíny skupiny B, prvky NPK (dusík, fosfor, draslík), škroby, tuky, sacharidy, ale také o komplexní živiny, které rostlině dodávají energii, sílu a odolnost vůči škůdcům.

Fotografie: Unsplash

Vodu můžete bezpečně uložit v ledničce a použít ji, kdykoli potřebujete. Orchidej a jiné rostliny s ní zalijte jednou za 20 dní. Nikdy však nezalévejte studenou vodu, je zásadní, aby měla teplotu pokojovou. Příprava je jednoduchá – stačí nalít 50 g rýže do 500 ml vody, nechte 24 hodin nabobtnat a poté můžete začít zalévat.

Fotografie: Unsplash

Dávkování

Tuto směs lze použít pouze jednou za měsíc během vegetačního období, a to přímo na hlínu. Není však vhodná pro kvetoucí rostliny, které jste si právě přinesli z obchodu. Ty nechte odkvést a začněte hnojit po 3–4 měsících. Hlavně ale buďte opatrní – vždy zalévejte jen trochu, nepřehánějte to. Pokud vidíte, že rostlina klíčí, objevují se nové listy a výhonky, používejte tuto vodu i nadále.

Zdroj: AskGardening