Maminka chce varovat rodiče před hračkou, kterou pravděpodobně má mnoho z nich doma. Dětem se ale při hraní může stát právě to, co její dceři.
Kelly Rose Joniec jela spolu se svou holčičkou autem. Najednou matka uslyšela podivný zvuk, jehož původcem mohla být jen a pouze dcera. Při pohledu do zpětného zrcátka uviděla, že holčička je úplně rudá, lapá po dechu a ukazuje na krk. Kelly okamžitě zastavila a provedla jí Heimlichův chvat, který ovšem k ničemu nevedl. Problém se nacházel přímo v krku, nikoli dále, jely proto rovnou do ordinace.
Uvolnění krku pomocí endoskopu
Ani lékaři však nedokázali příčinu lokalizovat, respektive najít problémový předmět, který krk blokoval. Bylo otázkou, zda je někde v jícnu či v dýchacích cestách. Následoval proto převoz sanitkou a dětská nemocnice. Po četných a stresujících pokusech o řešení došlo k lokalizaci pomocí endoskopu a také k operaci. V krku se nacházel malý kroužek připomínající ozubené kolečko, naštěstí bez zoubků.
Odpověď byla snadno po ruce, protože šlo o součástku z fidget spinneru. Jde o malou hračku určenou na uvolnění stresu. Ta se poprvé objevila v dubnu 2017 a naprosto jednoduchý princip spustil doslova celosvětovou lavinu. Jednoduchá myšlenka spočívá v kuličkovém ložisku se třemi rameny kolem. Ty je možné roztočit obrovskou rychlostí a lze s nimi provádět i mnoho triků. Youtube je plný videí, kompilací i návodů na různé kousky s touto hračkou.
Točítko způsobilo celosvětové šílenství
Spinner je velmi populární i mezi dětmi nebo mladými lidmi a na všech školách po celém světě se objevuje stále častěji. Pravdou ovšem je, že se vyskytují i zranění, protože hračka se vyrábí z plastu i kovu. Velmi rychle rotující materiál je nebezpečný. Mnoho vzdělávacích ústavů ho proto zakázalo. Kromě rizika úrazů také děti významně rozptyloval a vedl ke špatným studijním výsledkům.
Názory na tyto dopady se však různí i mezi pedagogy a psychology. Podle některých totiž naopak pomáhá studentům s koncentrací a ulevuje od stresu. Příběh jasně ukazuje, že stačí chvilka nepozornosti během hraní a neštěstí je na světě. Podle výrobců má spinner (česky prstové točítko) pomáhat lidem s různými problémy, jako je hyperaktivita, ADHD, formy autismu, úzkostmi či „vrtěním“, anglicky „fidgeting“.
Bez důkazů, zato s rizikem zranění
Psychologové i další experti ale tato tvrzení považují za čirý marketing, pro který nejsou reálné důkazy ani věrohodné výzkumy. Hračka byla vynalezena v 90. letech, svou velkou popularitu však získala až v roce 2017, a to hlavně v USA. V česku se stala populární v květnu téhož roku. S nástupem popularity klesala i její cena, jež ve výprodejích činila i méně než 100 Kč, dnes je k mání ještě levněji.
Mnohá zranění mají podle testování spinneru na svědomí především napodobeniny z levných materiálů a ty špatně vyrobené. Tyto verze nemají uvedeného výrobce, distributora ani certifikát originality. Neobjevovaly se přitom jen na internetu, ale i v kamenných obchodech, kde by je zákazníci nečekali. Právě ty pak uvolňují různé součástky, jako třeba i disky hrozící uvíznutím v krku a zadušením. Což je přesně případ z tohoto příběhu.
Zdroj: The Sun
Napište komentář