Bohatá sklizeň: Pravidelně vylamujte rajčatům boční výhony. Plody budou hezky červené, šťavnaté a sladké

Fotografie: Dave Whitinger / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Zejména začínající zahrádkáři mohou při pěstování rajčat dělat tuto chybu. Aby byla rostlina zdravá, musíte ji pravidelně zbavovat zálistků.

Rajče není na pěstování příliš náročná rostlina. Pokud však chcete, aby byla vaše rajčata zdravá a bohatě plodila, musíte jim poskytnout několik věcí, bez nichž se jim nebude dařit dobře. Kromě půdy bohaté na živiny a pravidelného hnojení je potřeba rajčatům také pravidelně vylamovat boční výhony, které by jinak rostlinu vysilovaly.

Bez péče se z rajčete stane nepřehledný keř

Rostliny rajčat mají přirozenou tendenci růst do výšky a tvořit keřovitou strukturu. Vyštipováním bočních výhonů (zálistků) můžete kontrolovat jejich velikost a tvar. Zároveň také usměrňujete energii, kterou by rostlina jinak vydávala na rozvětvení. Mnohem více tak podpoříte kvetení a následnou produkci plodů. Zároveň se díky tomu rajčata zbarvují více do červené barvy, což ovlivňuje i jejich sladkou chuť.

Rajčata bujně rostou po obyčejných kvasnicích. Podomácku namíchané hnojivo zajistí rychlý růst i hojnou úrodu

Dalším důvodem pro prořezávání rajčat je také zlepšení cirkulace vzduchu. Husté olistění může vytvořit příznivé prostředí pro růst plísní a výskyt škůdců. Odstraněním přebytečných listů a bočních výhonů vytvoříte mezi rostlinami mezery, a umožníte tak volnější proudění vzduchu. K rostlině se také lépe dostane sluneční světlo, které je pro dozrávání plodů nezbytné.

V neposlední řadě se s rostlinou rajčete mnohem lépe manipuluje. Stonek tak můžete snadněji vyvazovat k podpůrné tyči a snadněji se také dostanete ke sklizni samotných plodů. Tato pravidla se dodržují především u klasických tyčkových rajčat. Keříčková rajčata se nevyvazují a nechávají se růst, bez vylamování výhonů.

vyvazování rajčete
Fotografie: Freepik

Jak zaštipovat boční výhony

Boční výhony poznáte tak, že vyrůstají mezi hlavním stonkem a větvičkou s listy (v úhlu 45 stupňů). A to na každém patře s listy. Během růstu rostliny jich tak postupně vylomíte hned několik. Je dobré rostliny rajčat pravidelně kontrolovat. Zálistky totiž dokážou velmi rychle vyrůst, a pokud se jich hned nezbavíte, mohou přerůst i samotnou rostlinu. Navíc čím je boční výhon větší, tím větší rána na stonku rajčete zůstane po jeho odstranění, což může být vstupní brána pro choroby.

Pokud se zbavujete malého zálistku, pak ho stačí uštípnout jenom prsty. Někdy však může být výhon opravdu velký a tlustý. V takovém případě se ho pokuste od rostliny odlomit, nebo si pomozte zahradními nůžkami. Kontrolujte také listy rajčat a ty spodní můžete postupně z rostliny odstraňovat. Snížíte tak riziko vzniku plísní, ale také podpoříte rostlinu v tom, aby dávala energii do plodů.

Zdroj: Twice

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*