Než s nimi zaplatíte, raději zkontrolujte toto označení. Za tyto české mince snadno získáte i 30 000 Kč

Fotografie: Zubozrout / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Některé cenné mince a bankovky stále kolují mezi lidmi. Může se na vás usmát štěstí a vylepšíte si rodinný rozpočet o nemalou sumičku.

Nejhodnotnější mince a bankovky jsou zpravidla ty, které se nějak odlišují od těch ostatních. Většinou chyboražbou nebo tím, že byly vydány ve velmi nízkém nákladu a v oběhu jich tak je jen velmi málo. Numismatici jsou ochotni za některé kusy zaplatit i statisíce. Vzácná dvoustovka, takzvaná zairovka, by se dnes vydražila podle odhadů za 2 miliony korun. Co byste v peněžence měli hledat?

Vzácné bankovky za desetitisíce

Asi nejvzácnější bankovkou, kterou byste ještě mohli doma nalézt, je tzv. zairovka. Ta vznikla velmi neobvyklou chybou. Jedná se o dvousetkorunu z roku 1993. Poznáte ji podle toho, že na stříbrném ochranném proužku najdete nápis „Republique du Zaire“. Německý prodejce stříbrných kotoučků tehdy omylem poslal do České tiskárny cenin i kotouč, který byl určen pro bankovky republiky Zair. Podle odborníků by nově nalezená „zairovka“ mohla vynést i dva miliony korun. V oběhu už však nekoluje.

Mnohem větší šanci máte v případě bankovky v nominální hodnotě 2 000 Kč z roku 2007. „Vzácná je pouze ta bankovka, která má sériové číslo E 01 až E 23 a poslední číslo není vyšší než pět set,“ uvádí web Finex. Podle stavu bankovky můžete očekávat hodnotu 8–18 tisíc Kč. Až 15 000 Kč můžete dostat také za pětistovku z roku 1993 ze série Z.

Než je vyhodíte, radši si vyhledejte jejich výrobce. Staré křišťálové sklo prodáte i za 10 000 Kč

Stále koluje mnoho hodnotných padesátikorun

Mezi mincemi se pak stala legendární desetikoruna z roku 1993, která se původně neměla dostat do oběhu. Písmena „KČ“ jsou na ní asi poloviční velikosti oproti běžné desetikoruně. Za tuto minci byste mohli dostat i 30 000 Kč. Šance na ni narazit v oběhu je však jen velmi malá. Jak upozorňuje Deník, mnohem větší šanci máte v případě desetikoruny z roku 2000. Pokud narazíte na tu s ražbou brněnského Petrova, můžete se těšit na několik tisíc korun.

Fotografie: Ricardo Liberato / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

K nejvzácnějším padesátikorunám pak patří ta z roku 2005. Za kousek ve skvělém stavu dostanete přes 3 000 Kč. I padesátikoruny z let 1994 až 2004 většinou přesahují svoji nominální hodnotu a prodáte je v řádech stokorun. Na SvětěKreativity si můžete přečíst i o vzácných eurech. Možná jste si je přivezli z dovolené.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]