Falešných českých bankovek v oběhu přibývá. Lze je rozpoznat díky vodoznaku a vystouplému proužku

Fotografie: Depositphotos

Padělatelé peněz se stále zlepšují a do oběhu tak někdy vypustí skutečně zdařilé padělky. Podívejte se, jak je od těch pravých rozlišit.

Jak informovala CNNPrimaNews, počet falešných bankovek a mincí v oběhu narůstá. Oproti předchozímu roku se počet kusů padělaných peněz více než zdvojnásobil. Je tedy dobré se podívat na to, jak falešnou bankovku nebo minci bezpečně rozpoznat od té falešné. Pokud se vám taková bankovka dostane do rukou, kontaktujte policii.

Padělání českých bankovek je složité, ale děje se

„V roce 2023 se celkový počet padělků bankovek a mincí oproti roku 2022 zvýšil. Celkem bylo zadrženo 3 539 kusů padělaných a pozměněných českých bankovek a mincí v celkové hodnotě 5,6 milionů Kč,“ uvádí ČNB na svých stránkách. Počet falešných bankovek a mincí v oběhu tak vzrostl více než dvojnásobně. Určitě je tedy dobré vědět, jak takovou falešnou bankovku poznat.

Nutno podotknout, že české bankovky jsou chráněné celou řadou prvků, které v porovnání s jinými patří ke světové špičce. Pro padělatele tak není vůbec jednoduché pravou bankovku napodobit. První, na co byste se měli zaměřit, je samotný papír. Ten je totiž specifický a pouhým pohmatem se liší od jiných typů papíru. Není zcela hladký, na lícní straně v rohu najdete pohmatem vystouplý proužek.

Rozhodně s nimi neplaťte v obchodě. Za tyto bankovky a mince vám sběratelé nabídnou desítky tisíc Kč

Většinou postačí, když bankovku prohlédnete proti světlu

Dalším prvkem, jenž se velmi špatně falšuje, je vodoznak, který na bankovce uvidíte, když se na ni podíváte proti světlu. Pod portrétem osobnosti je rovněž vodoznak s nominální hodnotou bankovky. Zkontrolujte také ochranný proužek. Ten obsahuje mikrotext a u novějších bankovek také při naklonění mění barvu.

Fotografie: Depositphotos

Podívejte se také na soutiskovou značku. Ta se nachází v kroužku v pravém rohu bankovky. Když se podíváte proti světlu, uvidíte v kolečku písmena „ČR“. V oběhu rovněž kolují i falešné mince, nejčastěji se jedná o dvacetikoruny. Jsou poměrně kvalitně vyražené, ale prozradí je nedokonalé okraje, které jsou viditelné pouhým okem.

Obzvlášť při přijímání bankovek s vyšší nominální hodnotou byste si je měli zkontrolovat. V případě, že se vám do rukou falešná bankovka dostane, předejte ji na policii. Rozhodně se s ní nesnažte zaplatit, protože byste se dopouštěli trestného činu. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali o tom, že v oběhu můžete naopak narazit i na vzácné peníze. Za tyto bankovky a mince vám sběratelé nabídnou desítky tisíc Kč.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]