Jakým způsobem podáváte ruku druhým? Existuje 5 způsobů a každý má skrytý osobnostní význam

Fotografie: Depositphotos

Podání ruky je v evropské kultuře oficiálním způsobem pozdravu od počátku 20. století. V dnešní době je ještě důležitější, protože může ovlivnit váš první dojem.

Podáním ruky mnoho lidí vyjadřuje důvěru, přátelskost, otevřenost nebo naopak nejistotu či neochotu. Naučte se číst znaky obsažené v neverbálním jazyce. V minulosti bylo podání ruky symbolem obchodního jednání a týkalo se pouze mužů. Dnes je to také forma pozdravu mezi mužem a ženou a mezi ženou a ženou. Podle vědců lze z podání ruky často poznat úmysly a povahové rysy člověka. Čemu tedy stojí za to věnovat pozornost?

Fotografie: CanvaPhotos

1. Úplné obejmutí ruky

Úplné objetí ruky druhé osoby, tj. schování jako v rukavici, je mezi politiky oblíbené. Tento způsob je charakteristický pro vřelé, přátelské, upřímné a důvěryhodné lidi. Někdy tuto techniku opětuje i druhá osoba, čímž vznikne shluk čtyř třesoucích se rukou. Někdy je však tento typ pozdravu vnímán jako narušení soukromí, pokud je použit u osoby, kterou jste právě poznali.

Mnoho lidí se levou rukou jemně chytne předloktí, lokte, bicepsu nebo dokonce ramene osoby, které podávají ruku. Podáváním ruky si udržujeme lidi mimo svůj osobní prostor a chráníme si své tělo. Čím výše na rameno partnera, který vás zdraví, položí ruku, tím užší je pouto mezi partnery (nebo si to ten, kdo gesto dělá, myslí, případně ho simuluje – jako právě politici).

2. Pevný stisk ruky

Ten, kdo při potřásání dlaní ukáže dlaň obrácenou dolů, dává najevo nadřazenost nebo moc. Občas si všimnete někoho, kdo rád podává ruku někomu jinému se svou vlastní rukou nahoře. Znalost tohoto typu podání ruky se může hodit v určitých situacích, například když chcete dát svému šéfovi pocítit, že se mu podřizujete, nebo když se za něco omlouváte, když necháte někoho, aby vás držel za ruku, dá mu to pocit, že má vše pod kontrolou.

Fotografie: Freepik

K pevnému stisku ruky patří také tzv. „lámání kostí“. Jedná se o jeden z nejméně příjemných způsobů pozdravu, který spočívá v příliš pevném podání ruky. Toto je nejčastější způsob, jak si lidé, kteří chtějí být považováni za drsňáky, podávají ruku. Často je to také způsob, jak zastrašit soupeře a ukázat svou převahu.

3. Slabý stisk neboli „leklá ryba“

Slabý stisk ruky je obvykle spojen s nejistotou a nedostatkem vnitřní síly. Může být také známkou stydlivosti nebo nezájmu. Existuje také takzvané podání ruky „mrtvé ryby“. Podává se ochablou, téměř netečnou rukou, která je navíc často studená a lepkavá. Jedná se o nejméně oblíbený typ podání ruky a říká se, že je známkou lidí se slabým charakterem. Protože se tato ruka dá otočit, říká se o ní, že je velmi submisivní.

Slabé stisky rukou zahrnují také úchop prstů. Vypadá to, jako by osoba podávající ruku pouze chytala prsty ruky druhé osoby – to může naznačovat nedostatek důvěry nebo snahu udržet si odstup. Všimněte si, že v některých částech Asie a Afriky je slabý stisk ruky normou. Zajímavé je také to, že podle vědců jsou lidé se slabým stiskem ruky více ohroženi infarktem, mrtvicí a kardiovaskulárními chorobami.

4. Královniny prsty

Jedná se o poměrně běžný způsob podání ruky při setkání muže a ženy. Protože ženy potřebují mnohem více osobního prostoru, natahují ruku (někdy v nepříjemné pozici) z větší vzdálenosti a dovolí druhé osobě sotva uchopit dva nebo tři prsty, aniž by jí dovolily uchopit celou ruku. Používají ho také lidé, kteří se cítí nadřazeni svému protějšku, a proto natáhnou ruku vnitřní stranou dlaně směrem dolů (znak autority/nadřazenosti) a dotknou se pouze prsty.

Fotografie: Freepik

5. Přetahování a tahání

Tento typ je považován za mocenskou hru, zejména když se dotyčná osoba rozhodne chytit vás za ruku a přitáhnout si vás k sobě, do svého teritoria. Toto chování má tři důvody: zaprvé se dotyčná osoba může cítit nejistě a potřebuje vás ve svém osobním prostoru, aby se cítila bezpečněji; zadruhé může pocházet z kulturního prostředí, které vyžaduje udržování malého osobního prostoru, a zatřetí vás může chtít ovládat. V každém případě je třeba tento typ chování považovat za manipulativní.

Zdroj: RD, WebMD

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]