Než je vyhodíte, radši si vyhledejte jejich výrobce. Staré křišťálové sklo prodáte i za 10 000 Kč

Fotografie: T. Bjornstad / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Některé věci po babičce si schováme s nostalgií, jiné putují do kontejneru, protože na ně není místo. Než však něco starého vyhodíte, raději projeďte internet.

Některé staré věci nám mohou připadat nemoderní a vůbec se nám do interiéru nehodí. To však neznamená, že se nemohou líbit někomu jinému nebo že nejsou dokonce vzácné. Pak by byla škoda, aby skončily v popelnici nebo v bedně ve sklepě. O starý porcelán i sklo je mezi starožitníky i obyčejnými lidmi stále zájem a některé kusy můžete prodat i za více než 10 000 Kč.

Česko je kolébkou oblíbeného křišťálového skla

Jak uvádí Wikipedie, křišťálové sklo, v nejčistší podobě zvané též křišťál, je druh skla používaného pro své světelně-odrazivé vlastnosti. Ty se velmi dobře hodí pro výrobu skla určeného k dekorativním účelům. V 70. letech 17. století bylo u nás vynalezeno sklo, pro které se později vžil termín český křišťál. Toto sklo bylo ideální pro broušení a rytí nejrůznějších ornamentů. Brzy se stalo ve světě tím nejžádanějším a dlouho nemělo konkurenci.

Obliba křišťálu rostla a později si jej mohly dovolit i střední vrstvy obyvatelstva. Zejména vázy, šálky, sklenice a talíře z broušeného skla jsou stále žádanější a cennější, uvádí deník Webniusy. Asi nejznámějším výrobcem křišťálového skla u nás je Bohemia Crystal. Pokud máte doma starší kousek od tohoto výrobce, pak jej můžete prodat i za částky kolem 5 000 Kč.

12letý chlapec našel oblibu v hledání vzácných kamenů. Jeho poslední nález odborníkovi vyrazil dech

Křišťálový lustr může být opravdu cenný

Vždy však záleží na stáří, brusu a stavu takových kousků. Hodnotnější jsou ty, které jsou opatřené barvou, zlacením nebo jsou ručně malované. Rozhodně byste je neměli vyhazovat. Pokud se vám zatím jejich cena zdá nízká, zabalte je a uschovejte. Za pár let už může být jejich cena mnohem zajímavější. Pokud máte doma starý křišťálový lustr, možná si přijdete na slušné peníze. Některé seženete do 5 000 Kč, jiné lustry však šplhají i nad 15 000 Kč.

sklenice
Fotografie: Freepik

Velmi cenný však může být i porcelán po babičce, staré porcelánové sošky a šperky ze začátku 20. století. Pokud s nějakým kusem váháte a netušíte, jestli má vůbec hodnotu, můžete se obrátit na nejbližšího starožitníka nebo poslat fotografii na asociaci starožitníků, kde vám mohou poradit. Pokud žádné poklady po babičce nemáte, můžete si zkontrolovat mince. Na SvětěKreativity jsme psali o vzácných kusech, které můžete mít doma i vy.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]