Nákup, který se rozhodně vyplatil. Muž v novém domě za 2 miliony korun našel starožitný poklad neuvěřitelné hodnoty

Fotografie: Depositphotos

Mladý právník si koupil starý dům a netušil, že ho v podkroví čeká vzácný nález, který zůstal nedotčený nejméně jedno století.

Když se americký právník David Whitcomb z města Jeniwa v New Yorku rozhodl, že si kvůli rozšíření své advokátní praxe pořídí novou prostornější budovu, netušil, že mu tato investice navždy změní život.

Při prohlídce nově pořízeného domu v prosinci loňského roku si tehdy 42letý právník všiml v jedné místnosti domu části padajícího stropu zbarveného vodou. Když se mu přes něj podařilo dostat, zjistil, že se jedná pouze o falešnou krytinu. Nad stropem byla totiž ukryta tajná podkrovní komora s klenutým stropem. Vše je dokonale vidět ve videu níže.

Návrat do minulosti

Po vstupu do tajné skrýše zůstal právník jako opařený, když se najednou v mžiku přenesl do minulého století. Před jeho zraky se objevil historický ateliér portrétního fotografa Jamese Elleryho Halea, v němž se nacházelo obrovské množství různých starožitností, včetně stovky dobových fotografií. Hale byl úspěšný fotograf 19. století, který se v 80. letech přestěhoval do New Yorku. Tam se v roce 1848 uskutečnil první kongres o právech žen.

Fotografie: Depositphotos

V místnosti byly fotoaparáty a další různé fotografické příslušenství, jako například dobové povlečení s různými motivy, které sloužilo jako pozadí, nepoužitý fotografický papír značky Kodak, starožitný nábytek i další dobové dekorace z počátku 20. století. Mezi nejzajímavější nález patřila pozlacená fotografie známé americké aktivistky a sufražetky Susan B. Anthonyové, s hlavou skloněnou nad knihou.

Získání nečekaného výnosu

Nový majitel David oslovil společnost One Source, která se bude zabývat dražbou nalezených starožitností. Odborníci očekávají, že by nalezené předměty mohly dosáhnout částky až okolo pěti milionů korun. Whitcomb přitom celou nemovitost pořídil za 2 miliony korun. S takovým zdvojnásobením kapitálu právník ani ve snu nepočítal.

Fotografie: Depositphotos

Šťastný majitel nalezl poklad

David Whitcomb k celému nálezu uvedl, že se mu přihodilo něco neuvěřitelného. Něco, na co by v minulosti nikdy nepomyslel. Mnoho lidí doufá, že nalezne poklad, a jemu se to podařilo, aniž by ho skutečně hledal. David se rozhodl o svém nálezu podělit s celým světem a založil si facebookovou stránku s názvem „J E Hale / Susan B Anthony Collection“, na níž zveřejňuje obrázky jednotlivých artefaktů pro milovníky historie a starožitností i potenciální kupce.

Zdroj: YouTube / Injas1