Lidé doma hledají staré VHS kazety s kreslenými pohádkami od Disney. Dnes mají hodnotu až 207 000 Kč

Fotografie: Michiel1972 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Dražení a prodej starožitností neznamená jenom zlato, stříbro či obrazy. Staré animované filmy od Disneyho ještě na VHS kazetách také zajímají hodně sběratelů. Rozjela se teď vlna, spousta lidí je doma hledá za účelem prodeje.

Sledovali jste jako dítě klasické kreslené filmy? A máte je ještě na VHS kazetách někde na půdě, případně ve sklepě? Pak zpozorněte a tyto originální kusy rozhodně nevyhazujte. Není totiž vyloučeno, že se vám doma skrývá malé jmění. Pravda, už uplynulo mnoho let o toho, co byl právě VHS formát dominantním typem na trhu. Rychle se ujaly DVD disky, avšak dnes už si na tato média obecně také vzpomene stále méně lidí. V módě je streamování a stahování.

Staré poklady, o které je zájem

Stačí se ovšem podívat například na eBay nebo další prodejní portály a nabídka i poptávka může nejednoho zarazit. Ano, najdete tu staré podepsané knihy, jedinečné archiválie a sběratelské kolekce akčních figurek. A stejně tak právě staré VHS kazety, které mnoho lidí stále sbírá. Například speciální edice pohádky Mulan z roku 1999 se tu prodala za částku 100 000 SEK (207 000 Kč). Samozřejmě je to mnohem víc než cena pořizovací.

V roce 1999 se tato pohádka dala sehnat asi za 150–200 SEK (415 Kč). V čem ale toto kouzlo a poptávka tkví? Někomu to může připadat bizarní, že jsou lidé ochotni dát takové peníze za něco, co už se možná nedá ani přehrát. Jde ale o sentimentální hodnotu, pro mnohé doslova „kus dětství“. A to, tedy vzpomínky a návrat do minulosti, se penězi vyjádřit nedá. Spolu s vědomím, že takové kusy už nikdy nejspíš nevzniknou a jejich éra je prostě pryč.

Lidé vzpomínají na své dětství

„Díky nostalgické generaci 90. let i trendu retro domácích dekorací jsou VHS zpět v celé své kráse a poptávka po nich stoupá,“ vysvětluje Sophie Onikul, která trendy na eBay sleduje dlouhodobě. Uvedla to pro The Daily Mail. Rozhodně se to tedy netýká jen snímku Mulan, jenž se prodal za takto ohromující částku. Například klasická kolekce Disney filmů v takzvané Black Diamonad edici se prodala asi za 82 000 SEK (170 400 Kč).

video kazety
Fotografie: Pixabay

Známé věci jako Malá mořská víla šly do světa za 68 000 SEK (150 000 Kč), Black Diamond edice Krásky a zvířete z roku 1992 si nového majitele našla za 45 500 SEK (100 000 Kč). Na eBay se v posledních letech prodávají v různé míře všechny uvedené snímky. Je to proto jasný důkaz, že staré VHS kazety se dají doslova proměnit ve zlato. Tedy v případě, že vlastníte některý z originálů. Jak se má ale rozhodnou člověk, který se v oblasti nevyzná?

Jak odhadnout cenu domácích VHS?

Nejcennější jsou bezpochyby zachovalé originální VHS s původním jazykem. Zásadní roli pro posouzení hodnoty hrají dvě poměrně jednoduché věci. Hledejte v první řadě velké logo diamantu, u kterého je ještě nápis The Classics. Pod samotným titulem filmu lze ještě najít nápis „klasika Walta Disneyho“. Narazíte-li na tyto prvky, případně aspoň jeden z nich, můžete si gratulovat. Máte doma mimořádně cenný film z let 1984–1994.

Jedná se o filmy Black Diamond edice, což byla první vlna kazet, které Disney studio kdy vydalo. Black Diamond se jim ovšem jen říká, není to na nich nikde uvedeno. Slangové označení pochází právě z loga diamantu, jenž je označuje jako klasiku.

Zdroj: Daily Mail

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]