12letý chlapec našel oblibu v hledání vzácných kamenů. Jeho poslední nález odborníkovi vyrazil dech

Fotografie: Depositphotos

12letému chlapci se podařilo najít velmi cenný historický kousek. Zatímco dospělí jej zrazovali, on měl tušení, že nepůjde o obyčejný novodobý kus kovu.

Polský deník Fakt přinesl zprávu o cenném nálezu pocházejícím z 12.–14. století. Bronzový palcát nalezl teprve 12letý chlapec, který se ve volném čase věnuje hledání zajímavých předmětů. Jeho domněnka jej nezklamala a historici skutečně potvrdili, že se jedná o středověkou zbraň, která se používala především v oblastech východní Evropy.

Navezená hromada hlíny ukrývala velkou vzácnost

Witold Bołtuć z polského Szkuciska má za sebou první významný archeologický nález, který odborníkům udělal velkou radost. Rodiče chlapce vedou své děti celoživotně k tomu, aby se zajímaly o svět kolem sebe. Často je tak berou na výlety a v přírodě společně hledají jantar, mušle a jiné zajímavé předměty. 12letý Witold této vášni zcela propadl, a tak ve volném čase často prohledává místa, o kterých se domnívá, že by mohla skrývat nějaký zajímavý poklad.

Možná sám nečekal, že nakonec narazí až na takovou vzácnost. Středověký palcát našel v hromadě hlíny, kterou sem po stavbě stodoly dovezli z obce Kłodnica a měla se použít na zpevnění příjezdové cesty k místní farmě. Hned jak Witek objevil malý předmět v navezené hromadě, tušil, že půjde o něco vzácného. Přítomný soused jej však zrazoval a domníval se, že půjde o starou součástku nějakého zemědělského stroje.

Palcát byl rozšířenou zbraní na území východní Evropy

Witek předmět nečistil, aby jej nepoškodil, a později jej s rodiči zanesli k odborníkovi. Ten jeho domněnky potvrdil. Jednalo se o 72mm velký bronzový odlitek opatřený výstupky. Palcáty jsou tupé zbraně odvozené z kyjů, které se používaly především k rozbití soupeřovy helmy a brnění. Tento konkrétní nesl známky častého používání. Zda se opotřeboval v boji, nebo byl později používán jako kladivo, to už se nejspíš nedozvíme.

Pošťáci nevěřili svým očím, když objevili tajný dopis z roku 1916. Jeho obsah vysvětlil odvěkou záhadu

„Ve středověké Evropě se tento typ zbraní pravděpodobně objevil díky nomádům (možná Chazarům). Oblibu si získal v zemích východní Evropy, především v Rusku. Palcát byl kromě bojové funkce také symbolem moci,“ uvádí NationalGeographic. Byl tvořen jednolitou kovovou hlavou s otvorem pro krátkou kovovou nebo dřevěnou násadu.

Vzácný kousek se nyní v rukou odborníků připravuje na vystavení v muzeu. Nejspíše si jej převezme Muzeum Visly ve městě Kazimierz Dolnom. Witek i jeho rodiče byli pochopitelně nadšení, že mohli svým úsilím přispět do sbírky archeologických nálezů, a možná to nebude jejich poslední. O ještě vzácnějším nálezu jsme na SvětěKreativity nedávno psali. Vášnivý hledač pokladů nalezl pomocí detektoru vzácné středověké sekery.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]