Nově nalezené kamenné nástroje jsou nejčasnějším důkazem o pobytu člověka v Evropě

Fotografie: Chris Mallows, Albion Archaeology / Creative Commons / Attribution 4.0

Analýza více než milion let starých kamenných nástrojů přinesla mimořádný objev. Jsou nejstarším známým důkazem přítomnosti raných lidí v Evropě.

Štípané kameny nalezené již v 70. letech na území západní Ukrajiny, v oblasti Korolevo, byly opět podrobeny analýze. Ta nyní podle Reuters prokázala, že nástroje mohou být staré až 1,4 milionu let. Jedná se tak o nejstarší bezpečně datovanou přítomnost homininů v Evropě. Předpokládá se, že byly používány druhem Homo erectus a sloužily nejspíše k řezání masa a škrábání kůže zvířat.

Jedná se nejspíš o nejstarší nálezy v Evropě

Tyto štípané kameny vyrobené ze sopečné horniny byly vytěženy z ukrajinského lomu Korolevo již v 70. letech 20. století. Stále se zlepšující metody datování stáří hornin však nyní odhalily mimořádný význam, který tento nález ve skutečnosti má. Ukázalo se, že tyto nástroje mohou být staré až 1,4 milionu let.

„Toto je nejčasnější datovaný důkaz o jakémkoli typu člověka v Evropě,“ uvedl podle webu Topky pro agenturu AP Mads Faurschou Knudsen, geofyzik z dánské Aarhus University a rovněž spoluautor této nové studie. Někteří odborníci se však domnívají, že jsou staré jen něco přes milion let. I to by je však řadilo do období prvních nálezů svědčících o přítomnosti homininů na území Evropy. Ty nejranější byly zatím objeveny ve Španělsku.

Používal je druh Homo erectus

„Naše zjištění podporují hypotézu, že Evropa byla kolonizována z východu, a naše analýza vhodnosti stanovišť naznačuje, že raní hominini využívali teplá meziledová období k rozptýlení do vyšších zeměpisných šířek a relativně kontinentálních lokalit – jako je Korolevo,“ uvádí autoři ve studii, kterou publikoval časopis Nature. Na studii se podílelo také několik českých vědců.

Na zámku v Kravařích byl učiněn neobvyklý nález. Za zdí se skrývala barokní chladnička

Tyto štípané kameny používali první lidé k řezání masa a možná i škrábání kůže. Nejpravděpodobněji s nimi zacházel Homo erectus, první druh, který chodil zpříma a používal oheň. Avšak vzhledem k nepřítomnosti fosilních pozůstatků se tak lze jen domnívat. Vůbec nejstarší kamenné nástroje nalezené na Zemi pocházejí z východní Afriky a jejich stáří se odhaduje na 2,8 milionů let.

Lokalita na Ukrajině je vůbec nejsevernější místo, na němž byly dosud nalezené podobné artefakty. To dokazuje, že lidé migrující z Afriky byli schopni se přizpůsobovat různým klimatickým i přírodním prostředím. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali o jiném významném objevu. Muž s detektorem kovů učinil dechberoucí nález, který nadchl historiky.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*