Dvojice koupila starý dům k přestavbě. Našli zde tajné víko a v něm sérii pokladů nedozírné hodnoty

Fotografie: English Lock / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Když se pustíte do renovace starých budov, čeká vás kolikrát hodně zajímavých překvapení. Často totiž narazíte na zapomenuté předměty z dob minulých, nebo i tajné prostory.

Kasia a Adrian z Varšavy však určitě nečekali, co během rekonstrukce najdou pod podlahou svého nového bytu. Přízemní byt ve starém činžovním domě totiž skrýval doslova poklady. Spolu s koupí se oba manželé zavázali k rekonstrukci získaných prostor, po stržení podlah je však čekal totální šok. Není překvapením najít v takových objektech staré noviny, mince nebo jiné drobnosti. To, co se však objevilo v tomto případě, lze rozhodně považovat za neobvyklou „kořist“.

Vetešnictví pod podlahou bytu

Ve videu, které dali oba na sociální síť TikTok, předvedli poklad v plné kráse. Pod podlahou byly příbory, staré pánské i dámské boty. Dále také kuchyňské náčiní, ptačí klec, lahve od alkoholu, jízdenky na MHD z roku 1938, knihy, kufřík s dopisem a další věci. Nechyběly mince z roku 1966 a dokonce plynový sporák. Ačkoli se takové situace zdají jako rarita, ve skutečnosti k nim dochází až překvapivě často.  Něco podobného se stalo i mladé Američance.

Ta si totiž koupila dům z roku 1920 a dočkala se několika děsivých tajemství. Na sociálních sítích se žena podělila o to, že dům měl v suterénu policejní věznici. Před každým pokojem pak nechyběla starožitná lampa a také klepadlo. Na ještě zajímavější věci narazil Pawel z Krzecka v Západopomořanském vojvodství. Tento muž totiž vyrazil na houby a po cestě našel 3 500 let staré bronzové šperky. V hlíně byl pohřben bronzový náprstník, přívěsky a také 21 kovových nugetů.

Pohár plný mincí

V roce 2022 mohli britští manželé stejným způsobem mluvit o velkém štěstí. Během výměny podlahy totiž narazili na pohár plný 400 let starých minci. Dohromady jich bylo na 264 kusů,  které postupně dávali do aukce. K nálezu došlo ve vesnici Ellerbyy v Severním Yorkshiru. Nádoba se přitom nacházela jen asi 15 centimetrů pod podlahou místnosti, kde pár žil už 10 let. Během oprav však narazili na pohár velikosti plechovky Cocacoly, který přetékal mincemi.

V domě své babičky objevil po dlouhé době skrytý pokoj

stará taška

Když je prozkoumal expert, odhadl stáří na léta 1610-1727, tedy dobu vlády králů Jakuba I. Stuarta a Karla I. Stuarta a Jiřího I. Manželé následně kontaktovali aukční dům Spink and Son, jejichž pracovník určil přibližnou hodnotu. Původ mincí byl vysledován k bohaté kupecké rodině z Hullu. Ta obchodovala se železnou rudou, uhlím, dřevem i dalšími surovinami. Několik jejích členů bylo v 18. století také členy britského parlamentu.

Pro zhlédnutí videa je nutné navštívit odkaz na soc. síť TikTok.

Zdroj: Fakt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]