Na zámku v Kravařích byl učiněn neobvyklý nález. Za zdí se skrývala barokní chladnička

Fotografie: Miroslav Olszewski / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Při sondách, které byly na zámku v Kravařích prováděny kvůli sanaci zdiva, se objevil dutý prostor ve zdivu. Byl tu zazděn unikátní barokní chladicí systém.

Na barokním zámku Kravaře byl učiněn neobvyklý nález. Při provádění sond kvůli sanaci zdiva byl objeven menší dutý prostor. Po jeho vybourání bylo zjištěno, že sloužil jako chladnička. Ta se nacházela poblíž ledovny a byla s ní důmyslně propojená. Jejím účelem bylo ochlazování nápojů a potravin určených k rychlé spotřebě. Jedná se o unikátní nález, jejž by město Kravaře rádo v budoucnu nabídlo k prohlídce veřejnosti.

Nikdo netušil, co se v dutém prostoru nachází

ZámekKravaře pochází ze 14. století a najdete ho na Opavsku. Do současné barokní podoby byl přestavěn v letech 1721 až 1728. Při nedávno probíhajících sanačních sondách tu učinili velmi nezvyklý nález. V suterénu západního křídla zámku byl objeven dutý prostor. Nikdo netušil, o co by se mohlo jednat. Po poradě s památkáři došlo k vybourání zdi. Ukázalo se, že menší prostor za ní sloužil jako barokní lednice.

Ta byla důmyslně propojená s ledovnou, do které se během zimy ukládal led, který s trochou štěstí vydržel až do podzimu a pomáhal uchovávat potraviny určené k dlouhodobému uskladnění. V ledovně se však musel vytvořit i kanálek pro odtok postupně tajícího ledu. Tato voda pak byla přiváděna právě do tohoto nově objeveného prostoru, kde napomáhala k ochlazování nápojů a potravin určených k rychlé spotřebě.

archeologie

Muž se z nálezu, který učinil během procházky, bude vzpamatovávat ještě hodně dlouho

Město chce chladničku zpřístupnit veřejnosti

Ačkoliv barokní průtokové chladničky nejsou ničím výjimečným, ve spojení se samotnou ledovnou se nevyskytují. „Nevím o tom, že by se někde našla průtoková chladnička vedle ledovny. Není to zatím jinde poznané ani publikované,“ vysvětlila historička architektury Lucie Augustinková pro Novinky. Přístup k potravinám v chladicím prostoru byl zvenku i zevnitř zámku. Chladnička pochází ze 17. nebo 18. století. Později však byla zazděna z obou stran a o její existenci tak neměl až dosud nikdo tušení.

Město Kravaře již nechalo zpracovat návrh, jak by v budoucnu mohl být prostor prezentován návštěvníkům. Předpokládá se jeho očištění a umístění průhledného okna, kterým budou moci zájemci nahlédnout do tohoto důmyslného chladicího zařízení. Na SvětěKreativity jsme rovněž psali o jiném nezvyklém nálezu. Při rekonstrukci kuchyně objevili starou hlubokou studnu.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]