Muž se z nálezu, který učinil během procházky, bude vzpamatovávat ještě hodně dlouho

archeologie
Fotografie: Freepik

70 milionů let staré kosterní pozůstatky dinosaura nalezl archeologický nadšenec, když venčil psa. Kostra je unikátní tím, že je téměř neporušená.

K nálezu došlo podle webu Edition již v květnu roku 2022. Až teď se však práce výzkumníků odhaluje i veřejnosti. Celých 10 metrů dlouhá kostra dinosaura byla nalezena ve výjimečně zachovalém stavu. Je propojená od hlavy až po ocas. Bude však ještě trvat, než bude moci být představena veřejnosti. Průzkumné práce totiž stále probíhají.

Prozkoumával na procházce zřícený útes

Amatérský paleontolog Damien Boschetto se vydal se svým psem na procházku v jižní Francii. Všiml si útesu, který se nedávno zřítil. Když jej přišel blíže prozkoumat, uviděl v zemi odhalenou kost. Poté se podle webu KoloTV spojila Archeologická a paleontologická kulturní asociace v muzeu Cruzy spolu s francouzským Národním centrem pro vědecký výzkum, aby společně vykopaly obří zkamenělinu. Ta pak byla přesunuta do muzea k podrobnému zkoumání.

Ukázalo se, že se jedná o 10 metrů dlouhou kostru titanosaura. Její stáří odborníci odhadli na 70 až 72 milionů let. Titanosauři se po zemi pohybovali od pozdní jury do konce křídového období. Fosilií titanosaurů byla po Evropě nalezena již celá řada, tato je však opravdu unikátní. Je jedinou, která se zachovala v takovém propojení. Je totiž téměř neporušená od zadní části lebky až po ocas.

Při rekonstrukci kina našli 70 let starou peněženku. Spadla jim brada, když vypátrali původního majitele

Naleziště ještě není zcela prozkoumáno

Jedná se tak o jeden z malá nálezů, jenž se téměř kompletně dochoval v jednom kuse. Nález tak dobře propojené kostry svědčí o tom, že tělo titanosaura muselo být pohřbeno dříve, než se stačilo rozložit, a tak zůstaly některé tkáně, které pomohly udržet celou kostru dinosaura pohromadě. Veřejnost si však na podrobnosti k tomuto exempláři ještě bude muset počkat, protože odborníci zatím upřednostňují ochranu tohoto archeologického naleziště.

To, kromě kompletního titanosaura, vydalo mnoho dalších fosilií dinosaurů i jiných živočišných druhů. Podle všeho budou nálezy z této konkrétní oblasti patřit k těm největším ve Francii. Bude tedy potřeba sehnat dostatek finančních prostředků na vytvoření rozsáhlého muzea, jež by tuto velkou sbírku pojmulo a zpřístupnilo veřejnosti.

Titanosaurus patří do velké skupiny sauropodů, což jsou býložravci s dlouhým krkem, kteří byli jedni z největších dinosaurů své doby. Nikdo nepochybuje o tom, že až se kostru podaří vystavit, bude o ni mezi veřejností velký zájem. Na Světě Kreativity jsme rovněž psali o tom, jak archeologové objevili největší podzemní město na planetě.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*