Archeologové objevili největší podzemní město na planetě. Svého času zde žilo až 70 000 lidí

Fotografie: Freepik

Rozsáhlý podzemní komplex chodeb objevili archeologové pod městem Midyat v provincii Mardin v Turecku. Předpokládá se, že šlo o útočiště prvních křesťanů, kteří byli pronásledování.

Turecko je známé svou bohatou historií a také řadou památek a významných nalezišť. Další nejspíše světový unikát našli archeologové před dvěma lety, takřka náhodou. Od té doby pokračují výkopové práce a bylo odhaleno již přes 100 km chodeb a 49 místností. Předpokládá se, že to jsou však zatím pouhá 3 %. Podzemí město Matiate, se stane nejspíš tím největším na světě, které dosud bylo objeveno.

Vchod do komplexu byl objeven náhodou

Celý příběh začal v roce 2020, když řemeslníci pracovali na rekonstrukci jednoho z domů v tureckém městě Midyat. Objevili vchod do malé jeskyně. Později se ukázalo, že našli vstup do rozsáhlejšího komplexu chodeb a místností. Během postupného odkrývání podzemí se našly místnosti, ke skladováni potravin, ale také křesťanská a židovská obřadní místa, sloužící lidem jako kostely a synagogy.

Předpokládá se, že v tomto podzemním komplexu žilo až 70 000 lidí a to v době mezi 1.-6. stoletím. Jednalo se o obyvatele, kteří přijali křesťanskou víru a ukrývali se zde před pronásledováním Říma. V pozdějších dobách, sloužil komplex jako vinný sklep, sklad olivového oleje a katakomby. A to po mnoho dalších staletí. Nalezeno bylo také velké množství artefaktů, mince, lampy, předměty sloužící k výrobě vína, kosti lidí i zvířat.

Historický význam provincie Mardin i zájem turistů vzroste

Ředitel muzea Mardin v Midyatu a vedoucí vykopávek v Matiate, Gani Tarkan, uvedl, že práce se budou rozšiřovat po celé čtvrti města. Postupné odkrývání však bude trvat ještě mnoho let. Padl tedy návrh, že by se pro veřejnost mohly zatím zpřístupnit alespoň některé části komplexu. Tarkan očekává, že se návštěvnost oblasti v budoucnu velmi zvýší. Samotný Mardin je takovým historickým skanzenem s řadou starých kamenných budov. Po objevení tohoto unikátu však jeho význam ještě vzroste.

Fotografie: Freepik

Podzemní město Matiate není zdaleka jediné, které se na území Turecka nachází. Do této doby má světové prvenství, co se týče velikosti, podzemní město v tureckém Derinkuyu. To mohlo pojmout až 20 000 obyvatel. Unikátní je v tom, že se jedná o víceúrovňové město. V některých částech má tento komplex 8 podzemních pater. Sloužil, pro změnu, jako úkryt Umajjovských Arabů a Abbásovců během arabsko-byzantských válek v letech 780-1180.

Zdroj: TRTWorld

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*