Vzácná židovská malba byla nalezena na půdě bytového domu. Nyní se plánuje její přemístění

Fotografie: Dietmar Rabich / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Historička, která malbu náhodou objevila, zůstala v šoku. Teď shání peníze na přemístění tohoto mimořádně cenného nálezu. Bude přístupný veřejnosti.

Podobných maleb není příliš mnoho, vzhledem k tomu, jak byla židovská díla systematicky likvidována. O nálezu informoval rovněž JerusalemPost. Americká historička byla překvapená, když na půdě bytového domu narazila na židovskou nástěnnou malbu, již zde zanechali přistěhovalci z konce 19. století. Její přesun na důstojné místo však bude nákladný.

Původní synagogu přestavěli na bytový dům

Vzácná nástěnná malba byla nalezena na půdě starého domu v americkém North Adams v Massachusetts. Její stáří se odhaduje kolem roku 1890 a dává nahlédnout do židovské imigrace 19. století. Budova dříve sloužila jako synagoga první židovské kongregace v tomto městě. Později však byla přestavěna na bytový dům. Malbu nalezla historička Carol Clinganová, která se tu původně věnovala práci na jiném projektu.

Když malbu uviděla, doslova jí spadla čelist. Nadšenkyně zabývající se židovskou ochranou a historií hned věděla, že toto je skutečně mimořádně cenný nález. Na malbě jsou vyobrazeny tabulky s Desaterem přikázání v rukou dvou lvů. Z malby je rovněž patrné, že lidé, kteří jimi chtěli synagogu vyzdobit, pocházeli z oblasti Litvy a Běloruska.

Muž omylem za 800 Kč koupil doslova poklad. Všiml si detailu, díky kterému se prodal za 15 000 000 Kč

Mnoho židovského umění bylo zničeno

„V celém světě nezůstaly téměř žádné příklady tohoto druhu umění. Nacisté zničili všechny synagogy v Evropě, které měly takové nástěnné malby,“ řekla podle CBS historička k tomuto unikátnímu nálezu. Nyní je jejím úkolem malbu přemístit na jiné místo. To však bude mimořádně delikátní operace. Velmi křehká malba si bude vyžadovat pečlivé zacházení, aby nedošlo k jejímu poškození.

Nyní se tak snaží získat 150 000 dolarů (přibližně 3,5 milionu korun), aby ji mohla přemístit do jidišského knižního centra v Amherstu. Tady ji poté budou moci obdivovat tisíce návštěvníků. I když přesun malby nebude levný, Carol Clinganová řekla, že malba má mnohem vyšší hodnotu a rozhodně za to stojí. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali o jiném mimořádně cenném nálezu. Chlapci našli vzácný poklad, 60 let ho měli schovaný doma.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]