V obchodě si jako každý den koupila kuřecí maso. Po rozříznutí se jí však zvedl žaludek

Fotografie: Bhaskaranaidu / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Jednoduchý nákup kuřete na trhu v Novém Sadu ukázal šokující skutečnosti. Jednalo se přitom o celkem vyhlášený rybí trhu fungující v tomto městě už roky.

Uživatelka poté zveřejnila na sociálních sítích fotku kuřecího řízku. Ten její dcera koupila od prodejce, kde obě nakupují už dlouho, a tedy naprosto běžně. Když však rozřízla toto konkrétní kuře, to, co spatřila uvnitř, ji nadmíru překvapilo. Dcera si dnes na Rybím trhu koupila kuře od registrovaného obchodníka, jako vždycky. Nevíte někdo, co to je? Co nám ti lidé sakra dělají?!“. Takový příspěvek napsala na síť X spolu s fotkou. Vše spustilo lavinu reakcí.

Zelená uvnitř masa

V kuřecím masu je podivná zelená část s červenými skvrnami. Na první pohled to vypadá jako nějaká nádivka. Podle jednoho komentujícího by však mohlo jít o onemocnění zelených svalů. Jde o následek příliš intenzivního tloustnutí zvířete. Uživatel také dodal, že maso je v takovém případě bráno jako vadne. Jde totiž o infekci a takový kousek je na místě neprodleně vrátit a také tento přístup nahlásit inspekci. Stejný jev může mít dle dalších uživatelů i jiné příčiny.

Vzniká totiž například tehdy, když je maso opakovaně mrazeno a opět rozmrazováno. „Když je bílé kuřecí maso uvnitř zelené, svědčí to o přítomnosti bakterií Pseudomonas fluorescens. Tato bakterie se může objevit, když maso dlouhou dobu skladujete při teplotách mezi 4-10 stupni Celsia. Nebo obecně tehdy, když není dlouhodobě skladováno při dostatečně nízkých teplotách,“ upřesnil další komentující.

Maso hraje všemi barvami

na barvu masa se při výběru soustředí většina z kupujících. Jsme totiž přesvědčeni, že právě správný odstín je ukazatelem stáří a kvality. Je však omyl považovat červenou automaticky za znak kvality. Barvu masa totiž ovlivňuje protein myoglobin. Ten se však po kontaktu s kyslíkem mění na oxymyoglobin. Teprve tehdy získává maso zářivě červenou barvu, kterou tolik hledáme. Na plné čáře u nás navíc vyhrává balené maso, ne každý má možnost a čas chodit k řezníkovi.

Rozřezala dětské kousátko. Uvnitř byla plíseň a lepkavá hmota

Balené maso však může mít různé, někdy i zcela nepřirozené barevné odstíny. Zdravotně je však naprosto v pořádku. Vakuovým balením, a tedy nedostatkem kyslíku totiž přichází o onu jasnou červenou. Může tak být hnědé, našedlé, nebo dokonce zelené. Pár vteřin po otevření – a kontaktu se vzduchem – se však zabarví normálně. Opakem je maso balené v ochranné atmosféře, kde je kyslíku naopak hodně. To vypadá lákavě na první pohled, změnit barvu může právě po otevření.

Zdroj: Megasvet

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*