3 chlapcům nejprve nikdo nevěřil. Když se ukázalo, že jejich nález je skutečný, vědcům spadly brady

Fotografie: Depositphotos

V roce 2022 se třem chlapcům podařilo učinit nález, který významně pomůže vědcům k odhalení vývoje nejobávanějšího pravěkého predátora, Tyranosaura rexe. 

Tři hoši si vyšli na túru v americkém Národním parku Badlands, když si všimli zkameněliny, která trčela z jedné ze skal. Ukázalo se, že se jedná o naprosto unikátní nález, jenž pomůže vědcům ještě více osvětlit život nejobávanějšího predátora všech dob. Zkamenělinu mláděte Tyranosaura rexe budou moci lidé od 21. 6. také vidět v denverském muzeu.

Nález je cenný, protože jde o mládě

V roce 2022 učinila trojice chlapců naprosto mimořádný fosilní nález obávaného pravěkého predátora, Tyranosaura rexe. Jak uvedl deník Topky, velké zkameněliny vyčnívající ze skalního útvaru si všimli desetiletí chlapci Liam, Jessin a Kaiden, když tu byli s otcem na túře v Národním parku Badlands v Severní Dakotě. O 11 měsíců později začali paleontologové s vykopávkami.

Ukázalo se, že nález je mimořádně cenný i proto, že se jednalo o zkamenělinu dospívajícího mláděte. Nalezený exemplář měřil 7,6 metru a jeho odhadovaná hmotnost byla přibližně 1 600 kilogramů. Pro porovnání, dospělí tyranosauři měřili 12 metrů a vážili kolem 8 000 kg. Tyranosauři obývali planetu na konci křídy v druhohorách. Má se za to, že se nejspíš dožili katastrofy před 66 miliony lety, která znamenala konec dinosaurů.

Při průzkumu vlastního pozemku myslel, že se mu splnil dětský sen. Na video zachytil své zklamání

O mimořádném nálezu vznikl i dokumentární film

Tyranosaurus byl druh, který se hojně vyskytoval na celém území Severní Ameriky. Bylo zde nalezeno mnoho fosilních pozůstatků po tomto pravěkém tvorovi. U většiny se však jednalo o dospělé jedince. Tento nález tak dává vědcům možnost zjistit ještě mnohem více o tom, jak se tento dinosaurus z mláděte vyvíjel. A jak rychle dokázal vyrůst do tak obřích rozměrů.

Lidé také budou mít jedinečnou příležitost vidět tuto unikátní zkamenělinu na dočasné výstavě „Discovering Teen Rex“ v Denverském muzeu přírody a vědy. „Návštěvníci nahlédnou do pečlivého procesu odkrývání a studia zkamenělin a také na neuvěřitelnou cestu objevů, která k tomuto nálezu vedla,“ uvádí Denverské muzeum.

Rovněž tu bude divákům promítán nový dokumentární film. Ten mapuje celou cestu nálezu, jeho složité přepravy a následného vědeckého zkoumání této cenné fosilie. Na SvětěKreativity se můžete podívat na další mimořádný nález. Rakouský vinař našel při rekonstrukci vinného sklepa kostry dvou mamutů.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*