Archeologové našli mimořádně vzácnou minci z roku 132. Při výzkumu pomáhají i dobrovolníci

Fotografie: Ústav archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Již několik let trvá prohledávání oblasti v Judské poušti. Nyní archeologům vydala další vzácný artefakt, který odkazuje na protiřímské povstání Židů.

O dalším mimořádném archeologickém nálezu informoval deník TimesOfIsrael. Asi před dvěma týdny byla v jeskyni v Judské poušti nalezena mince datovaná do roku 132, do doby, kdy židovští rebelové využívali těžko přístupné pouštní jeskyně nebo skrýše ve snaze vzdorovat římské nadvládě. Vykopávky v místě probíhají již sedm let a přinesly celou řadu mimořádných nálezů, včetně úlomků svitků nebo starých mečů. Do hledání se rovněž může zapojit veřejnost.

Mince pochází z doby protiřímského povstání

Archeologický průzkum probíhá v přírodní rezervaci Matzok Hahetekim pod vedením Izraelského památkového úřadu. Při průzkumu jedné z jeskyň v Judské poušti byla nalezena mince nesoucí nápis „kněz Eleazar“. Byla datována do roku 132, doby, kdy probíhalo protiřímské povstání pod vedením Bar Kochby. Jednalo se o třetí a poslední židovsko-římskou válku, která skončila v roce 135 smrtí nebo zotročením všech židovských rebelů.

Od roku 2017 tým archeologů systematicky prozkoumává Judskou poušť s cílem dostat se k cenným nálezům dříve než lupiči. Ti nálezy neohlašují a obchodují s nimi na černém trhu. Aby před nimi měli náskok, rozhodli se dokonce do průzkumu zapojit i veřejnost. Na stránkách IAA vyzývá Izraelský památkový úřad dobrovolníky, aby jim pomohli zachránit poklady Judské pouště.

Muž s detektorem kovů učinil dechberoucí nález. 1 500 let starý prsten nadchl historiky

Dobrovolníci mohou archeologům významně pomoci

Od začátku výzkumu už prohledávaná oblast vydala celou řadu mimořádně vzácných historických artefaktů. Mezi nálezy byly zlomky svitku dvanácti malých proroků, římské železné meče nebo nejstarší kompletní košík na světě. Díky pouštnímu klimatu jsou více než tisíc let staré artefakty pozoruhodně dobře zachovalé a poskytují tak vhled do činnosti lidí, kteří oblast před staletími obývali.

Nadšencům se tak otevírá jedinečná příležitost, jak přispět k zachování historického dědictví v této oblasti. Dobrovolníkům bude poskytnuto ubytování a strava. Kromě práce na hledání cenných památek se budou moci zúčastnit i odborných přednášek a dalších aktivit. Na SvětěKreativity si můžete také přečíst o dalším mimořádně cenném nálezu, který se podařil amatérskému hledači. Našel 1 500 let starý prsten díky použití detektor kovu.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*