Do oběhu unikla dvacetikoruna, která se prodává za statisíce Kč. Jedná se o chyboražbu

Fotografie: ŠJů / Public domain

Právě probíhající aukce ukazuje, že na mincích, které běžně kolují mezi lidmi, se dá velmi slušně vydělat. Pokud narazíte na tuto vzácnou minci, můžete ji prodat za statisíce.

Numismatici si na mincích necení jen jejich stáří a dobrého stavu. Velmi ceněné mohou být i současné mince, jež běžně kolují v oběhu. Musí se však něčím od těch ostatních odlišovat. Vzhledem k přísným kontrolám kvality, které v mincovnách panují, tak není jednoduché, aby se do oběhu dostala špatně vyražená mince (chyboražba), ale přesto se to občas stává. Jako v případě této dvacetikoruny, jež šťastnému nálezci vydělá statisíce korun.

Na obou stranách dvacetikoruny je svatý Václav

Právě probíhá aukce, v níž si mohou zájemci přihodit a získat tak mimořádně raritní minci. Konkrétně se jedná o dvacetikorunu, kterou všichni dobře známe. Tato je však mimořádně výjimečná, protože má přední i zadní stranu stejnou, svatý Václav na koni je tedy z obou stran mince, uvádí CNNPrimaNews. Jedná se o chyboražbu, jež by neměla mincovnu nikdy opustit. K majiteli se mince dostala z oběhu.

„Je to svým způsobem unikát. Když si vezmete, jak dnes probíhá výroba standardních mincí, jak je to v mincovnách všechno kontrolované a hlídané, kontroly od vstupního polotovaru až po výstupní kontroly, je tam i řada mezioperačních kontrol, je vůbec zajímavé, že se něco takového dostalo z mincovny ven,“ řekl pro TN majitel aukčního domu Kendro Milan Holub.

O vzácnosti této české desetikoruny dlouhé roky nikdo nevěděl. Nyní se prodává i za 30 000 Kč

Zatím se cena vyšplhala na téměř 250 000 Kč

Vyvolávací cena této dvacetikoruny je 5 000 eur (přibližně 126 000 Kč). Na stránkách aukční síně Kendro je však vidět, že konečná cena bude mnohem vyšší. Záhy po začátku aukce se nabídka vyšplhala na prozatímních 9 500 eur (přibližně 240 000 Kč). Není zcela jasné, kolik takových mincí v oběhu ještě koluje. Už loni se podobná mince dražila. Tehdy za ni zájemce zaplatil 117 tisíc korun (bez přirážky aukčního domu).

 

Draží se však i jiné vzácnosti. Jednou z nejhodnotnějších mincí v aukci je zlatý královský dukát Karla IV. vyražený před rokem 1356. Vyvolávací cena této mince je 8 000 eur. Poslední nabídka už se však vyšplhala na 12 000 eur (přes 300 000 Kč). Na Světě Kreativity si můžete přečíst i o jiných vzácných mincích, které stále kolují v oběhu.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*