O vzácnosti této české desetikoruny dlouhé roky nikdo nevěděl. Nyní se prodává i za 30 000 Kč

Fotografie: Depositphotos

Při placení v obchodě se vám velmi snadno může stát, že se ve vašich rukách vyskytne mince, která má naprosto jinou hodnotu, než je na ní uvedeno.

V oběhu se v současné době nacházejí mince, které mají několikanásobně vyšší hodnotu, než si myslíte. Velmi snadno se proto může stát, že během placení vašimi prsty propluje mince nebo bankovka, jejíž hodnota je vysoká. Zjistěte, na co je zapotřebí se zaměřit a kdy zpozornět. I obyčejná desetikoruna vám totiž může přinést větší finanční obnos.

Vypadají stejně, jejich cena je ale jiná

Desetikoruna, jejíž hodnota se může vyšplhat až na 30 000 korun, vypadá na první pohled zcela obyčejně. Není proto divu, že většina lidí si při placení ani nevšimne, že by se v jejich rukou mohla nacházet. Podle portálu Peníze se ale vzácná mince může nacházet v peněžence každého z nás. Sběratelská mince má až tisíckrát vyšší cenu než mince obyčejná.

Nejde být vždy stoprocentní, proto se i mincovnám povedlo na některých mincích udělat chybu. To, co by se dalo považovat za odpad, je ale nyní skutečná vzácnost. Právě díky chybě, jež se při ražbě na desetikorunu dostala, se nyní z některých těchto mincí staly sběratelské kousky. Na portále Aukro se mince draží ne za stovky, ale za tisíce korun.

Placení s touto dvacetikorunou se vám prodraží. Má totiž hodnotu téměř 120 000 Kč

Chyby mohou být různé, jejich četnost ovlivňuje cenu

Na minci se může vyskytovat hned několik odlišností, díky nimž je její prodejní cena odlišná od nominální hodnoty. Jedná se například o slabě vyraženou poslední číslici, chybějící tečku nebo jiný podpis. Tyto odlišnosti sice hodnotu mince zvýší, ale nikoliv na tisíce. To, co je opravdu vzácné, je desetikoruna, která na svém rubu nemá motiv hodin, ale brněnského Petrova.

Mezi opravdové unikáty se řadí desetikoruna z roku 1993, která má zcela specifický symbol Kč. Těchto mincí je v oběhu pouhá tisícovka, jejich cena na aukcích dosahuje hodnoty 30 000 korun. Pokud byste takovou minci drželi, je rozhodně chybou s ní zaplatit v obchodě. Čtenáře deníku SvětKreativity jsme informovali také o dalších vzácných mincích. Tak radši prohledejte své peněženky a pokladničky.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]