Češi v peněženkách nevědomky nosí doslova zlatý poklad. Běžná mince má hodnotu statisíců

Fotografie: Ricardo Liberato / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Ne každá stará mince je ceněná a vzácná. Za některé však můžete dostat od sběratele slušné peníze. Podívejte se, které mince patří k těm nejvzácnějším.

Někdo se rozhodne ochránit své finanční prostředky nákupem nemovitosti, jiný volí sběratelské předměty, jejichž hodnota se postupem času zvyšuje, uvádí web DomekiOgrodek. Platí to i u mincí, jejichž sbírání se věnuje mnoho lidí. Tito sběratelé jsou pak ochotni za cenné kousky dobře zaplatit. Obecně se dá říct, že vzácné mince jsou ty, které se vydaly v nízkém nákladu nebo ty, které se díky chyboražbě od ostatních odlišují. Za některé dostanete stokoruny, jiné můžete prodat za desetitisíce. Jak poznáte cenný kousek?

Některé vzácné mince jsou stále v oběhu

Čím méně konkrétních mincí se vydalo, tím jsou vzácnější. Za vzácné, a tudíž dobře ohodnocené mince se považují ty, které vyšly v nákladu menším než 30 000 kusů. O jednotlivých emisích informuje ČeskáNárodníBanka. Na slušný peníz si tak můžete přijít i v případě relativně nových mincí. K těm cennějším tak mohou patřit i mince z roku 2022, kterých bylo vyraženo poměrně malé množství.

K nejcennějším porevolučním mincím pak patří desetikoruna z roku 1993 s malými písmeny KČ. Ta vyšla jen v nákladu 1 000 kusů a sloužila jako zkušební ražba. Jedna z těchto mincí byla vydražena za neuvěřitelných 230 000 Kč. Další vzácná desetikoruna je z roku 1995. Na zadní straně má vyražené slovo SPECIMEN. Jedná se o znehodnocené mince, které by neměly kolovat v oběhu. Slouží například jako vzorek aktuální měny pro zahraniční banky.

Muž našel v šuplíku zdánlivě běžnou minci. Všiml si nevšedního označení a začal jásat. Měla obří hodnotu. Nemáte ji také?

Československý pětihaléř se vydražil za půl milionu

V oběhu je stále také desetikoruna z roku 2000. Musí mít však na zadní straně místo hodinového strojku vyražený brněnský Petrov. Podle stavu za ni můžete chtít až 10 000 Kč. K vzácnějším padesátikorunám patří ty z let 1998, 2002 a 2005. Prodávají se za cenu v rozmezí 700 – 1 500 Kč. Kolem pětistovky si pak můžete říct i za ročníky 2001, 2002, 2006 a 2007.

Fotografie: ŠJů (cs:ŠJů) / Public domain

Podívejte se také na mince po babičce. Nejvzácnější československou mincí je pětihaléř z roku 1924. Vyrazilo se jen několik desítek kusů a stal se tak mimořádně ceněnou mincí. Jeden exemplář se vydražil za více než půl milionu korun. Pětikoruna z roku 1937 je také velmi vzácná, obzvlášť pokud je vyrobena z niklu. Sběratelé jsou ochotni za ni zaplatit i 50 000 Kč. Další vzácnost je pětikoruna z roku 1986. Autorem návrhu je akademický sochař Jiří Harcuba.

Byla vydána v nákladu do 20 000 kusů a stala se tak velmi žádanou mincí. Sběratelé za ni nabízejí tisíce korun. Konečná suma, za kterou se mince prodá, také závisí na jejím stavu. Dobře zachovalý kus se prodá výrazně dráž než mince poškozená. Na SvětěKreativity se můžete podívat i na nejvzácnější euromince. Možná vám zbyly ze zahraniční dovolené.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*