České domácnosti jásají. Dodavatelé energií přišli s rozhodnutím, které se týká úplně každého

regulace topení
Fotografie: Freepik

Ačkoliv došlo od začátku roku ke zvýšení regulované složky energií, na trzích s energiemi dochází k poklesu jejich ceny. Domácnosti by tak letos více platit neměly.

Nárůst cen energií v posledních dvou letech byl bezprecedentní. Mnoho domácností si na zálohách připlatilo i trojnásobek oproti předkrizovým cenám. Ani začátek roku nevěstil v tomto směru nic dobrého. Stát totiž od ledna zdražil regulovanou složku energií. Vývoj na trzích s energiemi však zatím vypadá příznivě. Pokles neregulované složky by měl toto zdražení vykompenzovat. Mnoho domácností by dokonce za letošní zimu mohlo ušetřit.

Regulovaná složka vzrostla u elektřiny o téměř 66 %

Konečně se pro odběratele energií, včetně domácností, blýská na lepší časy. Pokles cen na trhu by měl pro letošní rok vykompenzovat i zdražení regulované složky, která začala platit začátkem ledna. Jak uvádí Energetický regulační úřad (ERÚ), cena za energie, elektřinu i plyn, se skládá z regulované a neregulované části. Navíc se do konečné ceny promítá i DPH ve výši 21 %.

Zatímco výše regulované složky se řídí rozhodnutími ERÚ, neregulovanou složku určují přímo dodavatelé a je odvozená od ceny energie na burze. V regulované složce si zákazníci připlácí za provoz, údržbu, posilování či inovace sítí. U elektřiny se navíc vybírá příspěvek na elektřinu z podporovaných zdrojů energie (POZE). U elektřiny byla regulovaná složka navýšena o 65,7 % a u plynu o 38,8 %.

Další zdražování: Kvůli tomuto navýšení cen energií to s letošní zimou vypadá bledě

Mnohé domácnosti by se měly dočkat přeplatku

Ještě před koncem roku se tak mluvilo o dopadech na domácnosti, jež si měly v průměru v ročním vyúčtování připlatit další 4 000 Kč. Ceny energií na trhu však nyní výrazně klesají. Regulované navýšení tak bude díky tomu smazáno a některé domácnosti by se letos mohly dočkat i vítaného přeplatku. Ten se bude pohybovat sice jen v řádu stokorun nebo nižších tisíců, ale doplácet ve velkém už by letos domácnosti neměly.

přímotop
Fotografie: Freepik

To potvrzuje i mluvčí ČEZ Alice Horáková. „Ukazuje se, že pokles obchodní složky ceny energií vykompenzuje nárůst té regulované. V případě 40 procent našich klientů jsou zálohy nastavené tak, že vznikne dokonce přeplatek,“ řekla pro CNNPrimaNews. Výhled zatím počítá s tím, že v letošním a příštím roce dojde k poklesu cen energií v desítkách procent.

Nikdo však zatím nepředpokládá, že by se ceny energií vrátily na úroveň před vypuknutím války na Ukrajině. Pokles cen energií je jistě potěšující zprávou. Pokud vás zajímá, jak můžete v domácnosti dále ušetřit, podívejte se na SvětěKreativity na článek, ve kterém radíme, jak chytře ušetřit za teplo. Dozvíte se, jestli je lepší topení jen regulovat, nebo úplně vypnout, pokud nejste doma.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*