Naučte se přes zimu chytře ušetřit za teplo. Současné ceny energií letí strmě vzhůru a bude ještě hůř

Fotografie: Depositphotos

Blíží se zima, topení už je zahřáté a vy přemýšlíte, jak ušetřit, aniž byste doma seděli jako na Sibiři. Velkou výhodou je dodržet správná opatření a můžete být v klidu.

Faktem je, že nikdy dopředu jistě nevíme, jak dlouhá a krutá bude zima. Můžete topit pár měsíců, nebo i půl roku, než se venku oteplí natolik, abyste mohli dát radiátorům zase na nějaký čas sbohem. V dnešní době nejsou energie právě levnou záležitostí. Naopak. A proto mnoho z nás přemýšlí, jakým způsobem ušetřit, abychom zbytečně neomdlévali ze závratných částek ve vyúčtování na konci roku. Stačí dodržet pár dobrých rad a můžete být spokojeni, že jste udělali vše, abyste ušetřili.

Vypnout topení nebo ho nechat celý den

Podle odborníků z anglického Energy Saving Trust faktem je, že pokud topení regulujete, ušetříte tím svou peněženku. Znamená to tedy, že pokud z domu odcházíte nebo se ukládáte k spánku, stáhněte své topení na minimum. Teplota v pokojích by měla být okolo 20 stupňů. Určitě je zbytečné topit více a mít otevřené okno, abyste se mohli nadechnout.

Fotografie: Pixabay

V každé místnosti je ale ideální teplota individuální. Při spánku se doporučuje chladnější místnost, proto není většinou topit vůbec nebo jen mírně.

V kuchyni, kde se běžně často vaří a tím teplota místnosti stoupá, radiátor nemusí být taky zapnutý naplno. Naopak v koupelně, kde se drží více vlhkosti se doporučuje pár stupňů přidat. Samozřejmě záleží na každém jedinci a jeho vnímání chladu.

Fotografie: Pixabay

Vyzkoušejte další tipy k ušetření tepla

Pokud se rozhodnete topit správně a ušetřit, měli byste dbát na to, aby vám teplo nikam neutíkalo. Proto je důležité zajistit dostatečně těsnění na oknech i vchodových dveřích, odkud by vám zbytečně část tepla unikalo. Na začátku topné sezóny je také vhodné odvzdušnit každý radiátor, aby fungoval správně.

Uvolněte ventily a vypusťte přebytečný vzduch. Určitě se v zimě vyplatí natáhnout na nohy teplejší ponožky, které vám nohy udrží v příjemném teple a vy tak nebudete mít pocit zimy ani při pohledu na zasněžené stromy.

Fotografie: Freepik

Stěny panelových a cihlových domů pohlcují část tepla, proto můžete za radiátor umístit speciální hliníkovou folii, která teplo bude odrážet zpět do místnosti. Teplo v místnosti také udržíte jednoduchým zavíráním dveří mezi jednotlivými pokoji. Čím větší plocha, tím déle trvá místnost zahřát.

Neodkládejte na radiátor oblečení, očistěte ho od prachu a nečistot a nechte ho, aby vám tak mohl poskytovat teplo naplno. Teď už si jen dopřejte šálek horké kávy, zachumlejte se do příjemné deky a užijte si zimní období v teple domova.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]