EU změnila požadavky na výbavu auta. Nově vyrobené vozy musí obsahovat moderní asistenční technologie

Fotografie: Depositphotos

Evropská unie stanovila nová pravidla, která upravují povinnou výbavu automobilů. Zjistěte, co nesmí chybět ve voze v roce 2025.

Nová opatření, která spustila Evropská unie, mají zvýšit bezpečnost na silnicích, uvádí web Auto.cz. Povinnou součástí nově vyráběných vozů jsou nyní pokročilé asistenční systémy. Samotná povinná výbava vozu, kterou s sebou musíte vozit, zůstává v ČR pro rok 2025 beze změny, zahrnuje autolékárničku, výstražný trojúhelník, reflexní vestu pro řidiče a rezervní kolo nebo nástroje na opravu pneumatiky. Ten, kdo má sjednanou asistenční službu, nemusí disponovat poslední položkou.

Nové požadavky na výbavu auta

Je zde také doporučená výbavu, která se vám může hodit. Jde především o startovací kabely, tažné lano, alkohol tester a reflexní vestu pro spolujezdce. Velice důležitý je také formulář se záznamem o nehodě. Přijít vhod vám ale může také nůž na přeříznutí pásu, kanystr s benzínem či naftou nebo silnější baterka. Podle webu Top Pojištění byste neměli opomenout ani hasicí přístroj, který je v některých státech Evropy povinný.

Pak je tady již zmiňovaná novinka, již přinesla Evropská unie. Nově vyráběná auta musí nyní obsahovat moderní asistenční technologie. Tyto systémy vás varují při opuštění jízdního pruhu, automaticky zabrzdí při hrozící srážce a monitorují tlak v pneumatikách nebo zaznamenávají data o jízdě. Takové novinky podle všeho zvýší bezpečnost na silnicích a minimalizují riziko nehod. Netýkají se však dříve vyrobených vozů.

Více než 600 000 Čechů letos končí řidičák. Odborníci varují před riziky, která téměř každý podceňuje

Důsledky pro výrobce a uživatele

Jaké jsou dopady těchto pravidel na výrobce a samotné uživatele nových automobilů? V první řadě se novinky odrazí v ceně auta. Jelikož výrobci musí přizpůsobit výrobu novým standardům, zvýší se tak náklady, a to ovlivní konečné ceny aut. Pořízení nového auta bude tedy dražší. Na druhou stranu se jedná o zvýšení bezpečnosti a taková investice se mnohdy vyplatí.

Auto
Fotografie: Pexels

Nevýhodou můžou být také vyšší nároky na údržbu a opravy auta. S novými technologiemi porostou i servisní náklady, což může uživatele nepříznivě ovlivnit. Každý si tak musí určit sám, zda mu větší bezpečnost a dlouhodobá úspora nehodových nákladů stojí za vyšší pořizovací a servisní ceny. Na SvětěKreativity jsme vás nedávno informovali, že Sněmovna schválila důležitou novelu energetického zákona.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*