Vývoj polárního víru naznačuje, že by mohlo dojít k jeho deformaci. To by mělo za následek výrazné ochlazení v Kanadě, USA i Evropě.
Meteorologické modely dle ČHMÚ naznačují, že by v tomto týdnu mohlo dojít k deformaci polárního víru. Jeho oslabení by pak způsobilo pronikání arktického vzduchu do jižněji položených oblastí. Není však vyloučené ani to, že se polární vír roztrhne. To by mělo v následujících týdnech za následek výrazné ochlazení a větší pravděpodobnost sněžení.
Silný polární vír zadržuje arktický vzduch
Jak uvádí I-Meteo, polární vír je rozsáhlá oblast nízkého tlaku a studeného vzduchu obklopující polární oblasti. Jeho stav pak ovlivňuje, zda studený arktický vzduch zůstane na severu, nebo pronikne do nižších zeměpisných šířek. V minulosti byl podobný scénář spojen také s fenoménem známým jako „Bestie z východu“ (Beast from the East). Tento termín se ve Velké Británii ujal pro chladné a větrné počasí způsobené přílivem studeného kontinentálního vzduchu ze Skandinávie a severního Ruska.
Při tomto jevu se nad Skandinávií a Arktidou vytvoří vysoký tlak, který způsobuje, že vítr vane z východu a severovýchodu a přináší tak studený vzduch z východní Evropy do centrální a západní části kontinentu. Meteorologické modely nyní predikují, že během února může dojít k výrazné deformaci, či dokonce roztržení polárního víru. To by mohlo znamenat, že arktický vzduch pronikne do jižnějších poloh a povede k výraznému ochlazení především v Kanadě a Spojených státech amerických.
Začátkem února přijde drsný teplotní zvrat, kterého se meteorologové nejvíce obávali
Deformaci polárního víru pocítíme v následujících týdnech
„Vlivem tohoto jevu se postupně v dalších týdnech zvyšuje šance, že se do prostoru Evropy (nebo třeba USA) dostane arktický vzduch. Stát se tak může, ale nemusí a nelze přesně říct dopředu, kam se případně arktický vzduch dostane. Následkem tohoto jevu se jen zvýší šance, že se tak může stát,“ uvádí ČHMÚ na svém Facebooku.
Pokud by se však tento scénář naplnil, znamenalo by to výrazné ochlazení a zvýšenou pravděpodobnost sněžení i v těch oblastech, kde je to méně obvyklé. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali o vývoji počasí v následujících měsících. Dlouhodobé modely naznačují, že jaro by letos mohlo přijít dříve, než bychom čekali.
Zdroj: I-Meteo, Facebook ČHMÚ
Napište komentář