
Teplota vody v Tichém oceánu zásadně ovlivňuje globální počasí. Podívejte se, jaký vliv bude mít tento jev na letní počasí v Česku.
Jev La Niña, který meteorologové pozorovali od prosince loňského roku, v březnu skončil. V následujících měsících se očekává, že vývoj teplot v Tichém oceánu se dostane do neutrální fáze, kdy globální počasí nebude ovlivňovat ani La Niña, ani El Niño. Tato fáze bude podle CNN trvat nejspíše až do podzimu. Podívejte se, jak to ovlivní letní počasí v České republice.
Severní Amerika se opět nevyhne hurikánům
Jev El Niño, který ovlivňoval počasí od loňského jara, vystřídala v prosinci slabá a krátká fáze La Niña. Ta je charakteristická ochlazováním povrchových vod kolem rovníku v Tichém oceánu. Může zapříčinit sušší podmínky v Jižní Americe, ale naopak více srážek v Austrálii a Indonésii. Projevuje se také silnější hurikánovou sezónou v Atlantiku a přináší, na rozdíl od svého bratříčka, o něco nižší globální teploty.
Její vliv však v březnu skončil a nyní podle meteorologů nastává neutrální fáze, ve které nebude vládnout ani jeden z těchto jevů, vysvětluje web Climate. Tato neutrální fáze by s velkou pravděpodobností měla počasí ovlivňovat až do podzimu. Pro Spojené státy americké by sice mohla znamenat menší riziko hurikánů, ale meteorologové přesto očekávají spíše aktivní hurikánovou sezónu. V případě vysokých teplot v Atlantiku, které s větší pravděpodobností nastanou, může být hurikánová sezóna silná i bez těchto vlivů, jak jsme na SvětěKreativity psali.

Češi se mají na jaře připravit na prudký obrat počasí. Čekají nás extrémně nebezpečné dny
Vlny veder i silné letní bouřky
Počasí v Evropě je změnami v Tichém oceánu vždy zasaženo nepřímo. Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF) už zveřejnilo předpověď na letní sezónu. Bez ochlazujícího vlivu La Niña se očekává, že léto bude opět teplotně nadprůměrné. Konkrétně pro oblast střední Evropy se očekává deštivější začátek sezóny. Kombinace vysokých teplot a vlhkosti pak může přinést silné bouřky, přívalové deště a krupobití.
V polovině a na konci léta by se nad střední Evropou měla udržovat tlaková výše, která bude příčinou převažujícího suchého počasí, s vyšším rizikem vln veder. Celkově by letní teploty měly být o 2 až 3 °C vyšší, než je dlouhodobý průměr. Dlouhé sucho by tak mohlo přinést problémy v zemědělství a zásobování vodou.
Zdroj: CNN, Climate, Severe Weather
Napište komentář