
Čas od času se objeví člověk, jehož talent i skromnost přesáhnou hranice, a to nejen zeměpisné, nýbrž i lidské. Člověk, který dokáže propojit svět fantazie a historie.
Právě takový byl akademický malíř Jan Sovák, jehož jméno je spojeno nejen se světem dinosaurů, ale znají ho i fanoušci přírodovědných dokumentů a dobrodružných filmů. Odešel 14. dubna 2025 ve věku 72 let, jak informovala TN. Svět ztratil jednoho z nejvýraznějších vizuálních vypravěčů dávných věků.
Jan Sovák chtěl malovat dinosaury už odmala
Narodil se 13. února 1953 v Táboře. Dle jeho vlastních slov v pořadu DVTV prohlásil někdy v deseti či jedenácti letech větu: „Pojedu do Kanady a budu malovat dinosaury.“ Tehdy se mu spolužáci smáli, ale on si sen splnil. V roce 1982 emigroval do Kanady, kde začala jeho výjimečná mezinárodní kariéra.
Díky spolupráci s předními paleontology, jako byl Philip J. Currie, se Sovák stal světově uznávaným paleoartistou – tedy malířem, který na základě vědeckých poznatků oživuje dávno vyhynulé tvory. Jeho ilustrace najdete ve více než 170 knihách přeložených do 15 jazyků. Podílel se i na populárních dokumentech pro Discovery Channel, National Geographic nebo BBC.
V pokročilém věku zemřela jedna z nejvýznamnějších hereček, kterou si oblíbilo několik generací
Nejen „pouhé“ ilustrace
V čem tkví úspěch Sovákových ilustrací? Jsou nejen krásné, ale také přesné, do detailu promyšlené a plné pohybu. Jistě znáte Jurský park. Vizuální podoba dinosaurů v tomto slavném snímku vznikala s využitím Sovákových rekonstrukcí – jeho práce tak ovlivnila to, jak si celý svět představuje tyto pravěké tvory.
Jan Sovák se do Česka vrátil v roce 2017. Jeho dílo můžete obdivovat například v pražském Národním muzeu, spolupracoval zde na nové paleontologické expozici. Jinak se jeho obrazy objevují ve sbírkách a výstavách po celém světě – od Kanady až po Japonsko. V roce 2019 mu bylo jako výraz uznání za mimořádný přínos městem Tábor uděleno čestné občanství.
Odchod velikána
Jan Sovák nás opustil po dlouhé nemoci. Jeho odkaz však žije – v obrazech, knihách, muzeích a v myslích všech, kteří se díky jeho dílu mohli přenést o miliony let zpět a pohlédnout do očí triceratopsům či tyranosaurům. Tvorba Jana Sováka navždy zůstane příkladem mostu mezi vědou a fantazií, mezi minulostí a přítomností. Na SvětěKreativity jsme psali také o úmrtí Clema Burkea, bubeníka slavné kapely Blondie.
Zdroj: TN, YouTube – DVTV
Napište komentář