Malý prvňáček je nadšený z jakékoliv aktovky, protože je jeho první a on si s ní může připadat zase o kousek důležitěji. Se staršími dětmi je to složitější. Těm už se nezavděčíte jen tak nějakým batohem. Chtějí, aby byl hlavně stylový.
Pokud vybíráte studentský batoh, základní pravidla jsou vlastně stejná, jako byste hledali batoh pro menšího školáčka.
Nejdůležitější je správná velikost, hmotnost a zádový systém
Ne každý batoh je vhodný pro každé dítě. Prvním kritériem by měla být velikost, batoh na zádech nesmí sahat pod zadek. Pokud se bojíte, že dítě rychle vyroste, můžete investovat do batohu s posuvným zádovým systémem, ten poroste s ním. Mezi tyto „rostoucí“ batohy patří například Satch od Ergobagu či nové modely Coocazoo od Hamy. Další výhodou je, že jsou vyrobeny z recyklovaných PET lahví, děláte tedy dobrý krok i pro přírodu.
Hmotnost batohu by neměla překročit desetinu váhy dítěte. Školní batoh pro 2. stupeň je reálné sehnat v hmotnosti pod 1,1 kg. Na tyto batohy se určitě zaměřte, lehčí jsou lepší.
I děti na druhém stupni a střední škole ještě rostou, vyvíjí se jim celý kosterní systém, proto je důležité vybrat ergonomický batoh. Měl by mít polstrovanou zádovou část a ramenní popruhy. Poměrně standardním vybavením batohů bývá i hrudní popruh, který je perfektní hlavně pro drobnější děti. Pomůže batoh udržet na správném místě.
Nezapomínejte na praktické vychytávky
Praktické jsou vodoodpudivé batohy, případně ty, co jsou dodávány s pláštěnkou. Vhod přijdou reflexní prvky, přidají vám na klidu. Dítě ocení zase třeba polstrovanou kapsu na notebooku, nosit si ho do školy je dnes poměrně běžné, obzvlášť na střední.
Pokud jde o oblíbené výrobce, můžete se podívat na školní batoh Karton P+P, Topgal, Bagmaster, Ars Una. Mezi středoškoláky jsou velmi oblíbené studentské batohy Dakine, které nabízí dospělý design.