Na zahradě objevila ptačí hnízdo s podivnými modrými vejci, o 10 dní později se nestačila divit

Fotografie: Laslovarga / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Toto video s více než 76 miliony zhlédnutí dokazuje, že fenomén modrých vajec je nejen fascinující, ale také mimořádný. V tomto případě se pojednává o vejce drozda evropského.

Drozdi kladou snůšku 4–5 lesklých, světle modrých vajec, která jsou černě nebo modře skvrnitá. Tato barevná vejce mají šířku kolem 2,5 cm a jsou určena k ochraně embrya před slunečním zářením. Samci tohoto druhu se často také podílejí na krmení mláďat společně se samicemi. Dokonce se věří, že díky společným rodičovským povinnostem mohou drozdi vychovat až 12 mláďat ročně.

Co si myslí odborníci

Mnoho pěvců s otevřenými miskovitými hnízdy snáší modrá nebo modrozelená vejce. U drozdů mohou být tato speciální vejce záhadná a poskytují maskování napodobováním světelných skvrn na zelených listech. Alternativně může být zbarvení vajec selektivně neutrální, protože hnízdní predátoři detekují hnízda, a ne vejce, což je však teoretická hypotéza odborníků.

Pro co jsou drozdi výjimeční

Hnízda těchto ptáků jsou vyrobena z vysoké trávy, papíru, větví, peří a bahna. Je také nutné podotknout, že drozdi jsou jedni z prvních ptáků, kteří začnou zpívat po východu slunce. Jsou známí svými krásnými a uklidňujícími písněmi, které pomáhají spáčům vstát do nového dne s úsměvem. Bohužel je však jejich výskyt vcelku omezen a můžete se s nimi setkat výhradně v Severní Americe.

Žena natočila pozoruhodné video

V níže uvedeném videu můžete vidět ženu, jak natáčí pozoruhodný jev líhnutí v jednom z vajec. Těchto pár minut tohoto mimořádného procesu velice rychle obklopilo celý svět a video každým novým dnem nabírá na extrémní sledovanosti. Žena video přerušila těsně po chvíli, kdy se mládě drozda konečně vyprostilo z vejce a čekalo na své příbuzné, až ho budou postupně následovat. Je alespoň jisté, že bude mít žena na své zahradě veselo.

Zdroj: PlanetaPL

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]