Ne, že by bylo zcela nutné mít úplně zářivý úsměv, ale vytasit žluté zuby také není nic moc. Pokud jste tedy uznali, že by to chtělo s vašimi zuby něco udělat, máte mnoho možností. Buď zkusit vybělit o jeden až dva odstíny zuby doma pomocí běžně dostupných prostředků anebo zkusit profesionální cestu.
Máte-li odhalené zubní krčky (paradentóza), zubní kazy či jiné potíže s chrupem, je lépe bělení zubů konzultovat se zubařem. Jestliže máte zuby jinak docela zdravé a trápí vás pouze jejich barva, zkusit můžete bělící pásky, gely s ústním nosičem, zubní pasty i domácí produkty. Ne vždy a ne vše je k zubům šetrné. Pro zesvětlení o tři a více odstínů je lépe zavítat k zubaři, kde vám poradí i různé možnosti bělení. Jednou z nich je i profesionální bělení zubů doma. O tom ale více v dnešním článku.
Domácí bělení kokosovým olejem
Kokosový olej má schopnost pomoci vám vybělit zuby, ale nečekejte, že to bude hned a že se ze žlutých zubů stanou bílé. Zesvětlí jen o něco málo a navíc to bude trvat minimálně měsíc i déle. Stačí válet olej každý den v ústech a vydržet, co to dá. Třeba 15 až 20 minut. Chuť oleje lze zpříjemnit pár kapkami citronu. Kokosový olej obsahuje kyselinu laurovou, která odstraňuje bakterie, jež mají na svědomí žloutnutí zubů.
Bělící pásky
Vždy záleží na kvalitě/výrobci. Než si je koupíte, přečtěte si recenze a ohlídejte si také koncentraci peroxidu. Čím vyšší koncentrace peroxidu, tím vyšší cena a bělejší zuby. Ovšem pozor u citlivých zubů. Nemusí to být zrovna příjemné. Ušetřit můžete, pokud jsou vaše zuby malé/drobné tím, že si pásku přestříhněte napůl.
Bělící zubní pasta
Nepočítejte s tím, že zubní pasta za 100 Kč s bělícím účinkem udělá divy. Kvalitnější pasty se pohybují od 300 Kč výše. Zkusit můžete zubní pastu REMBRAND, která je i pro citlivé zuby. Opět nečekejte zázraky do tří dnů. Je potřeba používat dlouhodobě a u každého působí jinak. Nejlepších výsledků se dočkají kuřáci a ti, co pijí čaj, kafe či víno.
Profesionální bělení zubů doma
V podstatě vám zubař nechá zhotovit ústní či zubní nosič na míru. Vyčistí vám zuby v ordinaci, zbaví je zubního kamene a domů si odnesete sadu – gel a zubní nosič. Bělících gelů existuje více druhů a liší se cenou. Takové bělení vás může stát v rozmezí od 3 do 10 tisíc.
Gel se nanáší do nosiče, který si pak vložíte do úst a necháte působit 4 až 6 hodin. Procedura trvá 2 až 4 týdny do úplného vybělení. Pak už jen zubař dočistí a jednou za čas použijete gel jako prevenci, proti následnému žloutnutí a je vhodné používat i bělící zubní pastu a chrup si udržovat bílý.
Vlastní postřehy
Domácí bělení není vždy úplně šetrné a navíc to není úplně ono. Proto jsem se rozhodla zkusit i domácí bělení profesionálně. Již po 5 dnech jsou zuby o poznání bělejší, ale mít v ústech nosič několik hodin je velmi nepříjemné, a také zde platí pořekadlo „parádo trp“. Vzhledem k citlivosti zubů a odhalených krčků, to není úplně vždy komfortní. Ale vydržet se to dá.
Obrázek: pixabay