Spousta lidí péči o svá chodidla v zimě zanedbává a snaží se jim to vynahradit, když přijde léto. Nedostatečná péče však není pro nohy vhodná.
S nedostatečnou pravidelnou péčí dochází k hromadění odumřelé kůže, a to může vést ke vzniku kuřích ok, mozolů a popraskání pat. Nevzhledný a bolestivý problém má však poměrně jednoduché řešení. Mějte na paměti, že paty podporují veškerou váhu. Tato část těla má křehkou kůži, která při chůzi podléhá tlaku. To může vést ke vzniku trhlin, pokud kůže není dostatečně hydratovaná.
Prvotní praskliny jsou lehké
Na počátku jsou praskliny lehké a méně bolestivé. V tu chvíli je potřeba je ošetřit. V opačném případě se povrchové praskliny změní na bolestivé hluboké štěrbiny, které mohou krvácet. Pak už je nezbytná konzultace lékaře. Vzhled prasklin mohou podporovat i další faktory.
Mezi nimi je například nadváha, nošení nepohodlných bot, dlouhé stání, ale také chůze naboso. Praskliny mohou vznikat i při zdravotních potížích, jako je hypertyreóza a cukrovka.
Tvorba tvrdé pokožky a výskyt trhlin jsou známkami nedostatečné péče. Vhodné je pochopitelně se o nohy starat, a to pravidelně. Nezbytná jsou exoliační a zvlhčující ošetření. Ta pomohou odstranit odumřelou pokožku a usnadní absorbci zvlhčovacích prostředků. Ideální je používat raději přírodní triky než kosmetiku, která je většinou plná chemikálií. Vhodný je například olivový nebo kokosový olej. Doporučuje se také olej z vlašských ořechů. Je vhodné nanášet je před spaním a poté si obout ponožky, které jim pomohou proniknout do pokožky. Vaše nohy pak budou vyživené a jemnější.
Jak vyléčit popraskané paty
K výrobě účinného prostředku budete potřebovat 10 tablet aspirinu, 250 mililitrů lékařského alkoholu a pruh gázy. Tablety aspirinu rozdrťte a získejte prášek, do kterého přidejte alkohol. Směs pak nalijte do skleněné láhve a nechte několik dní louhovat. Malé množství směsi nalijte do gázového proužku a následně ho přiložte na postižené místo. Před oblékáním ponožek zabalte nohy do igelitu.
Proceduru je třeba opakovat každou noc před spaním, aby ingredience pracovaly přes noc. Druhý den nohy opláchněte vodou. Na suché nohy pak naneste vazelínu nebo mastný krém.
Chodidla důkladně hydratujete. Před nanesením krému je můžete promnout pemzou. Po 10 nebo 15 použitích by mozoly měly začít mizet. Pak budete mít měkké paty bez prasklin. Před každým použitím přípravek promíchejte.
Hlavní složkou vyrobeného léku je aspirin. Díky exfoliačním sloučeninám tento lék změkčí pokožku a odstraní odumřelou kůži. Aspirin podporuje hojení prasklin a lézí. Tato směs může být užitečná také v případě křečových žil. Stačí ji jen přiložit na postižené místo, tím zmírníte a uklidníte bolest.
Zdroj: Bustle, Santé