Ačkoliv se zdá, že umělým nehtům pomalu odzvonilo, ještě stále je mezi námi dost žen, které si na zdánlivě dokonalé umělé manikúře potrpí.
Mnoho žen si nechává dělat umělé nehty, aby zamaskovaly měkké nebo lámavé nehty, a nebo si je prodloužily. V případě těch gelových nebo pryskyřicových není o typy nouze a každý z nich má svůj estetický přínos. Tyto umělé nehty, které zdobí vaše ruce, však nejsou pro zdraví těch pravých zcela bez rizika, říká lékařka Deborah Weatherspoon.
Co vlastně obnáší umělé gelové nehty
Aplikace umělých gelových nehtů je technika, která spočívá v pokrytí přírodního nehtu několika po sobě jdoucími vrstvami gelu, aby se dosáhlo požadovaného tvaru. Konečky prstů se poté umístí pod UV lampu, protože gel na vzduchu nezasychá. Nehty se tak prodlouží a vypadají pevněji a leskleji. To jsou všechno atraktivní výhody, díky nimž si ženy tuto péči dopřávají. Gelové nehty však mají i vedlejší účinky, které nejsou zanedbatelné.
5 škodlivých účinků gelových nehtů
Ať už je zvolen jakýkoli materiál, pryskyřice nebo gel, umělé nehty nakonec vždy poškozují a oslabují ty přírodní. Nejčastější potíže způsobené umělými nehty jsou pak následující:
1. Snadno můžete dostat infekci
Aplikace dlouhých umělých nehtů napomáhá pronikání mikrobů do prostoru mezi umělým a přírodním nehtem a následně vede k infekcím. Váš přírodní nehet pak zežloutne nebo zezelená a může se dokonce odloupnout. Nutno podotknout že dlouhé „drápy“ jsou již spíše přežitkem dob minulých. Navíc působí lacině a rozhodně nejsou sexy. Dnešní doba sází spíše na přirozenost a jemnost, a to samé platí v manikúře.
2. Objeví se alergie
Použití některých výrobků pro aplikaci umělých nehtů může způsobit alergickou kontaktní dermatitidu, tedy zánět kůže způsobený přímým kontaktem s alergenem. Může se objevit červená vyrážka, svědění, puchýře nebo otok konečků prstů. Alergickou kontaktní dermatitidu způsobují methylakryláty, které jsou hlavní složkou gelu. V případě alergie se u člověka může objevit kontaktní ekzém a postihnout nejen nehet, ale i další části těla, které byly v kontaktu s infikovaným nehtem, například oční víčka.
3. Nebezpečí jménem paronychie
Studie zveřejněná v časopise Journal of Cutaneous and Aesthetic Surgery uvádí, že dermatologové se gelovým nehtům vyhýbají zejména kvůli jejich vedlejším účinkům, jako je paronychie, což je zánět záhybů kolem nehtů. Mezi příznaky patří jejich deformace, zarudnutí a otok ploténky, tj. kožního záhybu kolem nehtu, doprovázené bolestí.
4. Poškodí vaši pokožku
Gelové nehty vyžadují pro vyschnutí použití UV záření, kdy vložením rukou pod lampu gel zatvrdne a přilne k nehtu, aby se zamezilo jeho brzkého odlepení. Má to však také vedlejší účinky, o nichž vám jistě nikdo neřekl. UV záření může poškodit pokožku rukou a urychlit tak její stárnutí, neboť je u těchto speciálních lamp mnohem intenzivnější než to sluneční.
5. Podráždění a vysušení
K odstranění gelu je vždy zapotřebí aceton, který je však pro nehty zároveň zároveň škodlivý. Co myslíte, že udělá s vaším nehtem, když dokáže rozpustit zapečený tvrdý gel? Aceton má takovou sílu, že rozpouští tukovou vrstvu, jejíž funkcí je chránit a vyživovat nehet. V důsledku častého používání této chemikálie je pak nehet křehčí a lámavější.
Jak těmto problémům předejít
Chcete-li své nehty hýčkat bez rizika, můžete se řídit doporučeními Národní agentury pro bezpečnost léčiv a zdravotnických prostředků. Před aplikací gelových nehtů se doporučuje pečlivě si umýt ruce a nehty vyčistit.
Doporučuje také volit raději krátké než dlouhé umělé nehty, aby nedošlo k poškození přirozeného nehtového lůžka, a rovněž je podle ní vhodné obrátit se na profesionály, kteří vám poskytnou kvalitní služby.
Pro odstranění umělých nehtů nechte gel vždy odstranit odborníkem, aby nedošlo k poškození těch pravých, například seškrábnutím či strhnutím. Doporučuje také, abyste nechali nehty odpočinout a neaplikovali hned novou vrstvu „chemie“ Ideální doba je, abyste si po 3 až 4 měsících nošení umělých nehtů udělali měsíční „prázdniny“ a teprve poté začali uvažovat o nasazení nových umělých nehtů.
A nakonec, abyste ochránili své ruce před ultrafialovým zářením během nanášení gelu, doporučuje se použít voděodolný opalovací krém s SPF 30, který chrání pokožku před předčasným stárnutím a rizikem vzniku rakoviny. Tato rada platí i pro ty, co se rozhodnou pro gelovou manikúru, při níž se nanáší vrstvy gelového laku. K vysušení gelu je opět zapotřebí UV záření, proto je důležité chránit pokožku štítem.
Kdy na umělé nehty zapomenout
Jak vidíte, aplikace umělých nehtů vyžaduje ostražitost, aby nedošlo k poškození těch přírodních. Národní agentura pro bezpečnost léčiv a zdravotnických prostředků však vůbec nedoporučuje umělé nehty pro osoby mladší 16 let, těhotné ženy, osoby trpící onemocněním nehtů, jako je mykóza nebo lupénka, osoby s poškozenými nebo lámavými nehty, a rovněž pro osoby, které se chystají podstoupit operaci.
Zdroj: Mayo Clinic, Healthline