Kuno, belgický ovčák malinois, utrpěl během mise nenávratná zranění. Byl vyznamenán nejvyšším oceněním pro zvířata ve Velké Británii.
Psi jsou několik desítek let součástí ozbrojených sil, statečně bojují po boku mužů i žen v uniformách, aby na světě udržovali pořádek a bezpečí. Zvířata jsou plnohodnotní vojáci, kteří nasazují své životy při každé misi a za svou službu, stejně jako lidem, se jim může dostat vojenské pocty za jejich hrdinství a oběti. Tu si vysloužil i Kuno.
Nejvyšší ocenění, jaké zvíře může získat
Medaile PDSA Dickin je nejvyšším oceněním, jaké může zvíře za svou službu v armádě získat. Ocenění zavedla v roce 1943 ve Spojeném království Maria Dickin, aby odměnila zvířata za jejich práci během druhé světové války. Medaile je jakýmsi zvířecím ekvivalentem Viktoriina kříže, nejvyššího vojenského vyznamenání Spojeného království a dříve i Britského impéria.
Nejnovějším držitelem medaile PDSA Dickin je belgický ovčák malinois jménem Kuno, jenž byl vycvičen jako vojenský pracovní pes. Poté, co se předvedl jako velmi schopný voják, byl v roce 2019 nasazen na misi do Afghánistánu.
Odhalování výbušnin, skrytých zbraní a eliminace nepřátel
Kunovou povinností bylo odhalovat výbušniny, skryté zbraně a eliminovat nepřátelské vojáky. Svou práci dělal statečně a byl po boku svých vojáků v mnoha nebezpečných konfliktech. Rozhodující okamžik přišel při razii loni v květnu.
Kuno vedl své vojenské jednotky nepřátelským komplexem pod silnou palbou. Jeden z povstalců, skrytý ve tmě, vystřelil z kulometu na britské vojsko. Nyní přišla další Kunovo chvíle, bylo na něm, aby střelce odhalil, zastavil a zachránil svým vojákům životy.
Kuno neutralizoval nepřátelské síly
Kuno neváhal ani vteřinu, zaútočil, čímž střelce překvapil. Ten ještě jednou naslepo vystřelil a zasáhl Kuna do zadních nohou. Pes však neměl v úmyslu povstalce pustit, držel se ho, dokud jej britští vojáci nezpacifikovali.
„Bez Kuna by průběh této operace mohl být velmi odlišný, je jasné, že toho dne zachránil životy všech zúčastněných britských vojáků,“ řekl pro BBC ministr obrany Ben Wallace. Zatímco byl ale Kuno ten den velkým hrdinou, utrpěl těžká zranění. Muži mu poskytli první pomoc a okamžitě byl převezen do nemocnice, kde podstoupil operaci.
Nenávratné poškození zadních končetin
Veterináři museli Kunovi amputovat zadní tlapku, aby zabránili infekci. Velkým štěstím bylo, že kulka minula hlavní tepnu, což byl téměř zázrak. Nic z toho ovšem pro Kunu neznamenalo konec. Dostal na míru upravenou protetickou nohu a stal se tak prvním britským vojenským psem, který ji obdržel. Kuno tak začal svůj nový boj. Podstupoval měsíce terapie, aby se mohl znovu naučit chodit a přizpůsobil se své protetické noze. Nyní je zpět na svých nohou a šťastně si užívá zaslouženého důchodu.
Zdroj: Theanimalclub