Máte už po krk klasických buchet na plech, ale zároveň nechcete připravovat něco složitého? Můžete zkusit dort Ptačí mléko – je jednoduchý, rychlý a rozhodně netradiční.
Každého jídla se jednou přejíte, a bohužel to platí i o sladkých moučnících. Pokud vás tedy už přestaly lákat nejrůznější variace buchet na plech, hrnkových bábovek, popřípadě složitějších koláčů či buchet, můžete vyzkoušet lehký a nadýchaný dezert, který vypadá jako z cukrárny. Řeč není o ničem jiném, než o dortu s názvem Ptačí mléko. Ten si našel již miliony příznivců po celém světě a všichni se shodují na tom, že kromě vzhledu, je výjimečný i chutí.
Na přípravu budete potřebovat většinou základní suroviny
Suroviny pro přípravu korpusu:
- 125 gramů hladké mouky
- 50 gramů pravého kakaa
- 1 čajová lžička prášku do pečiva
- 125 gramů cukru krupice
- 3 žloutky
- 30 gramů pravého másla
Na potření upečeného korpusu použijte karamelovou omáčku:
- 30 mililitrů karamelové omáčky
Pro přípravu krému si připravte:
- 5 bílků
- 300 gramů moučkového cukru
- 15 gramů želatiny v prášku
- 150 mililitrů vody
Na polevu si přichystejte:
- 70 gramů másla
- 100 gramů hořké čokolády
Postup přípravy „Ptačího mléka“ je rychlý a jednoduchý
V prvním kroku si nejprve připravíte těsto na korpus. Do větší mísy přesejte hladkou mouku, kakao a prášek do pečiva. Ingredience lžíci promíchejte a dejte stranou. V jiné míse připravte krupicový cukr, v němž vyšlehejte připravené žloutky dohladka. Do vzniklé směsi přisypte sypké ingredience, které jste si smíchali v předchozím kroku a důkladně vše promíchejte metličkou. Přidejte rozpuštěné máslo a opět promíchejte. Těsto by mělo mít polotuhou konzistenci.
Připravené těsto nalijte do vymazané pečící formy (ideálně kruhové o průměru 20 centimetrů, může být i větší, ale dort bude výrazně nižší) a následně pečte v troubě předehřáté na 180 ° 20 – 25 minut. Po upečení oddělte korpus od stran formy a nechte na mřížce vychladnout. Po vychladnutí jej vložte do formy zpět a formu zajistěte. Nyní přišel čas na karamelovou omáčku. Tu jednoduše nalijte na korpus a rozetřete.
Pokud si karamelovou omáčku nechcete kupovat, ale preferujete její domácí variantu, můžete ji na závěr ozvláštnit trochou vanilkového aroma či špetkou horské soli (v tomto případě z ní vytvoříte variantu slaného karamelu). Váš dort pak dostane trochu jiný šmrnc – minimálně to stojí za vyzkoušení. Až budete mít karamelovou omáčku rozetřenou, vrhněte se do přípravy krému. Na ten budete potřebovat 5 vaječných bílků, které začnete ve větší míse vyšlehávat.
Do bílků postupně zašlehávejte připravený moučkový cukr. Až zašleháte celých 300 gramů, přidejte do směsi rozpuštěnou želatinu. Tu připravíte smícháním 10 gramů želatiny se 100 mililitry vody. (V případě, že použijete větší formu, smíchejte 15 gramů želatiny se 150 mililitry vody.) Jakmile želatinu zašleháte, můžete celý krém vylít na korpus a dát do lednice na 3 hodiny ztuhnout. Jinou variantou je okamžité vylití pouhé poloviny krému. Druhou polovinu totiž smícháte s kakaem a nanesete.
Do krému můžete několikrát „sáhnout“ lžící – vytvoříte tím v krému celkem zajímavé vzory viditelné po rozkrojení. Posledním krokem je příprava polevy – připravené máslo nakrájejte na kostičky cca 1 x 1 cm a hořkou čokoládu rozlámejte (či nastrouhejte). Společně je pak vložte na chvíli do mikrovlnky, dokud se nerozpustí. Nyní nalijte polevu na ztuhlý dort a nechte 30 minut odstát. Po půl hodině je váš lahodný dezert připravený k servírování.