Bezdomovec našel v tašce 3,9 milionu Kč a vše do koruny poctivě vrátil. Netušil však, co bude následovat

Fotografie: Freepik

Běžní lidé mohou mít vůči bezdomovcům mnoho předsudků. Jak se však ukázalo, někteří se ani v těžké situaci nezpronevěří svým morálním zásadám.

Glen James byl až do roku 2013 jedním z tisíců bezejmenných bezdomovců v ulicích amerického Bostonu. Vše se však změnilo v den, kdy našel tašku, ve které bylo 40 000 EUR, tedy téměř milion korun. Neváhal ani chvíli, tašku vzal a odnesl ji na policii. Tento málo vídaný čin nezůstal bez povšimnutí a nakonec skromnému bezdomovci úplně změnil život.

Osud mu nepřál

James skončil jako bezdomovec v důsledku zdravotních problémů. Měl onemocnění vnitřního ucha, které mu způsobovalo problémy se stabilitou. Ty byly tak časté, že nakonec nebyl schopný vykonávat žádnou práci a ocitl se bez prostředků v bostonských ulicích. Byl to však silně věřící člověk a ani v těžkých zimních podmínkách nepodlehl žádné závislosti a ani černým myšlenkám.

Jeden obyčejný den mu však změnil život. Jako obvykle seděl před nákupním centrem, kde mu občas někdo dal drobné. Také prohledával koše, jestli nenajde vratnou láhev nebo něco užitečného, co by se mu mohlo hodit. Náhodou si povšiml velké černé věci, která se mu nejdříve jevila jako balík nějakého oblečení. Když však přišel blíže, viděl, že je to velká cestovní taška a nikdo v dohledu se k ní nemá.

Neuvěřitelný nález

Tašku otevřel a to, co našel, ho naprosto šokovalo. Bylo tam několik tisíc dolarů v hotovosti a další desetitisíce v cestovních šecích. Možná ho na chvíli napadlo, že takové peníze by mu nejspíš na delší čas zajistily nejen jídlo, ale hlavně střechu nad hlavou. A po tom James, po osmi letech na ulici, jistě velmi toužil. Nakonec však neustoupil ze svých morálních zásad a tašku předal první policejní hlídce, která šla kolem.

Fotografie: Freepik

Nakonec se ukázalo, že peníze patří zahraničnímu studentovi místní univerzity. Jistě se mu velmi ulevilo, že o peníze, které měl našetřené na studia a živobytí, nepřišel. Bostonský policejní komisař byl uchvácen tak ojedinělým případem poctivosti, že nechtěl, aby tento čin zapadl. Uspořádal pro Jamese ceremonii, při které mu, za potlesku bostonských policistů, předal památnou plaketu.

Změna života

James se ocitl i v hledáčku médií a brzy se o jeho činu dozvěděla široká veřejnost. Mezi nimi byl i marketingový manažer Ethan Whittington, kterému se zdálo, že pouhá plaketa nedoceňuje význam takového činu, a tak se rozhodl vzít věci do vlastních rukou. Založil pro Jamese internetovou sbírku a peníze od tisíců lidí se jen hrnuly.

Nakonec se vybralo neuvěřitelných 165 000 dolarů (téměř 3,9 milionu korun), tedy několikrát více, než kolik bylo v nalezené tašce, a všechny tyto peníze putovaly k Jamesovi. Nejprve mu však museli pomoci založit bankovní účet, zdravotní pojištění a přiznání trvalé invalidity. James i přes to vše zůstal nebývale skromný. Vůbec se třeba nechtěl loučit s brýlemi, které držela pohromadě už jen kancelářská svorka.

Fotografie: Pexels

Tento příběh lidi jednoduše dojal a jak se mnoho z nich vyjádřilo, James jim vrátil víru v lidstvo. Rozvířila se také široká diskuze k tématu bezdomovectví a byli mnozí, kteří si začali více všímat osudů lidí bez domova a začali je mnoha způsoby podporovat. V tomto případě se jednoznačně potvrdilo staré pořekadlo, že s poctivostí nejdál dojdeš.

Zdroj: Gesellschaft

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*