Meteorologové mají už konečně jasno. Svou předpovědí na letošní zimu potvrdili nejhorší obavy

Fotografie: Freepik

Britská společnost MetDesk vydala predikci vývoje počasí na nadcházející zimní měsíce. Počítá se, že budou chladnější, než jsme byli v posledních letech zvyklí.

Stále více meteorologických modelů predikuje spíše tuhou zimu. Jak uvádí TN, britští meteorologové počítají s tím, že mrazivé počasí vtrhne na ostrovy už v půli listopadu. Nahrává tomu jev La Niña, který převzal vládu nad letošní zimou. Pro nadprůměrně chladnou zimu však hovoří i vývoj polárního víru a rovněž sibiřská anticyklóna, která se už od konce léta formuje nad Sibiří.

La Niña přináší častěji chladné zimy

Meteorologické modely se začínají shodovat na tom, že letošní zima by mohla patřit k těm chladnějším. Této zimě totiž bude vládnout La Niña, jev cyklického ochlazování Tichého oceánu, který častěji přináší studené zimy. Podle webu BNNBloomberg bychom mohli citelné ochlazení pocítit už v polovině listopadu.

„Polovina ze 14 zim s dominujícím jevem La Niña od roku 1990 přinesla v listopadu do Evropy chladnější podmínky. Více než každá třetí z nich měla také za následek nižší teploty i v ostatních zimních měsících,“ řekl Matthew Dobson, energetický meteorolog ze společnosti MetDesk. Za působení jevu La Niña se také zvyšuje riziko vzniku extrémního povětrnostního jevu známému jako „náhlé oteplení stratosféry“.

Češi se mají připravit na tvrdou zkoušku během následujících dnů, varují meteorologové

Projevit se může arktickými teplotami a hustým sněžením

Tento jev přináší na severní polokouli chladná období a vyskytuje se u 70 % zim, kterým vládne La Niña. Meteorologové v této souvislosti připomínají „bestii z východu“, jeden z příkladů náhlého oteplení stratosféry, jenž silně ovlivnil počasí v únoru 2018 ve Velké Británii. Do Spojeného království tehdy přinesl těžké sněžení a arktické teploty. Velmi rychle se kvůli tomuto citelnému ochlazení vyčerpala úložiště zemního plynu v celé zemi.

sníh
Fotografie: Freepik

Zatím nelze s jistotou predikovat, zda letošní zima bude jenom o něco chladnější, nebo nás čekají skutečné holomrazy. Tomu, že letos nejspíše strávíme za kamny více času, než jsme byli v posledních letech zvyklí, nasvědčuje i další meteorologický jev, který zimu silně ovlivňuje. Jak už jsme na SvětěKreativity psali, mohla by počasí ve středu Evropy ovlivnit i sibiřská anticyklona, jež se začala tvořit již koncem léta nad Sibiří. Mrazivý vzduch, který přináší i do jižnějších poloh Evropy, bychom mohli letos pocítit už koncem října.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*