Přenastavte plastová okna do zimního režimu a ušetřete tak peníze za vytápění domácnosti

Fotografie: Freepik

Okna v bytech a domech plní především funkci izolační a protihlukovou. Díky nim nám do obydlí neproudí příliš teplý anebo chladný vzduch. Jsme tak schopní zachovat v interiéru stálou a optimální teplotu. Chrání místnosti i před proniknutím většího množství prachových částic. Aby však měla okna opravdu izolační efekt, je nutné je před počátkem zimy přenastavit. Jak na to?

Fotografie: iStock

Přenastavení oken na zimní režim

Aby vaše okna během chladných měsíců dobře těsnila, zaměřte se na tyto kroky:

  • Základem všeho je šestihranný imbusový klíč.
  • Klíčem pak dotáhnete konkrétní výstupky v rámu okna (může jich být více). Otočíte je do svislé polohy.
Fotografie: iStock

Také nezapomeňte dotáhnout například i kliky u plastových oken. To učiníte jednoduše tak, že sejmete kryt kolem kliky a šroubovákem dotáhnete jednotlivé šroubky.

Občas je také vhodné aplikovat na těsnění v rámu silikonový olej. Tím zabráníte rychlejšímu opotřebování jednotlivých struktur okna. V případě, že zaznamenáte výraznou nepřiléhavost rámu, zauvažujte o výměně těsnění za nové.

Fotografie: iStock

Důležitost pravidelného větrání

I když svá plastová okna přenastavíte do zimního režimu a budou tím pádem skvěle těsnit, neměli byste zapomínat i na pravidelné větrání místností.

To totiž zabrání kumulaci vlhkosti v interiéru, která může lehce způsobit tvorbu nezdravých plísní na stěnách. Větrání se doporučuje krátké a intenzivní (například dvouminutové).

Fotografie: iStock

Jaké jiné metody pomohou okna utěsnit?

V případě, že disponuje vaše obydlí okny starými dřevěnými, které nelze přenastavit na zimní režim, můžete se patrně potýkat s nejrůznějšími netěsnostmi a profukováním vniklými škvírami. Těch se jednoduše zbavíte tak, že je vyplníte speciálním stříkaným silikonem, nebo tmelem. Pokud si nejste jistí, jak úpravy provést, obraťte se na zkušenějšího známého, nebo odborníka.

K lepšímu těsnění oken také dopomohou různé textilní a plyšové pomůcky, které kromě jiného zpestří vzhled interiéru. A když nic nepomáhá, určitě zauvažujte o výměně oken kompletně. Podstatně tím ušetříte zejména za vyprodukované teplo. Zatoužili jste po kompletní rekonstrukci a chcete místo dřevěných oken ta plastová? Pak si před očekávanou výměnou zjistěte, zda neobýváte takzvanou památkovou zónu. V té může být poměrně problém prosadit si právě plastová okna.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]