Zabraňte úniku tepla z domácnosti skrz okna. Stačí je jednoduše nastavit na zimní režim

Fotografie: Depositphotos

Pokud vám pořádně netěsní okna, může vám jimi utíkat během zimy opravdu hodně tepla. A to je nemilé, zvláště v dnešní době, kdy se neustále zdražuje.

Správná cirkulace vzduchu je potřebná pro naše zdraví. Je tedy důležité každý byt pravidelně větrat a měnit tak vzduch v místnosti. Pokud máte okna, která netěsní, není to však nejlepší způsob větrání. Netěsnícími okny naopak utíká teplo pryč. A to je samozřejmě velmi neekonomické. Existuje hned několik možností, jak unikání tepla zabránit a vyřešit tako tento velký problém.

Špatně seřízené panty

Důvodem netěsnících oken mohou být špatně seřízené panty. Dojít však může také k opotřebování těsnění nebo nesprávnému vyrovnání excentrických uzamykacích válečků. Pokud vám tedy netěsní okna, první zkontrolujte právě panty. Důležité je, aby byly na svém místě a nebyly volné. Pokud budou, stačí vzít šroubovák a opět je utáhnout. Na závěr je nezapomeňte také promazat. Použít lze klasickou vazelínu nebo mazivo na silikonové bázi.

Fotografie: Freepik

Jestliže chcete zjistit, jak moc vám okna netěsní, vezměte si list papíru a ten vložte mezi rám a okno. Poté okno zavřete. Jestliže zůstane papír volný, ztrácíte opravdu hodně okna a pravděpodobně nebudou na vině jen panty.

Ideální je v takovém případě požádat o pomoc odborníky, kteří celá okna zkontrolují a poradí vám, jaké je řešení situace. Se svými zkušenostmi buď okna opraví nebo navrhnou jejich výměnu, v případě, že jde o stará okna.

Fotografie: Freepik

Moderní okna mají přítlak

U nových oken je nastavitelný přítlak křídla k rámu. Na každém křídle okna jsou umístěné válečky, které lze nastavit do tří různých režimů. První z nich je vhodný na léto.

V takovém případě je tlaková síla nejnižší a okno nejméně těsní. Druhá možnost je nastavení takzvaného neutrálu. V tomto případě je tlaková síla průměrná. Režim zima nabízí maximální přítlačnou sílu. K nastavení do zimního režimu je třeba imbusový klíč.

Fotografie: Unsplash

Před zimou také zkontrolujte těsnění, zejména tomu ve spodní části okna. Pokud je těsnění pružné, pro jistotu ho namažte vazelínou. V případě, že je těsnění opotřebované ho ideálně vyměňte. Výměna je však možná jen před mrazíky. V mrazu by se těsnění měnit nemělo.

Nové těsnění vybírejte podle informací v záručním listě nebo ve smlouvě. Před usazením nových těsnění nezapomeňte rám očistit, ideálně alkoholem, od zbývajícího lepidla a dalších nečistot.

Zdroj: YouTube / ForumWiedzy

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]