Dodavatelé elektřiny apelují na lidi, aby přepnuli okna do zimního režimu. Ušetří tím tisíce

Fotografie: Depositphotos

Při výměně starých oken se ta plastová jeví jako dobrá volba, protože jsou cenově dostupná, ale také mají dobré těsnicí vlastnosti a šetří energii. Je však nutné vědět, jak tato okna seřídit.

Neseřízená plastová okna vám v zimě mohou propouštět mnohem více tepla než v případě, že jste je na zimní období správně seřídili. Těsnění oken je totiž v zimě potřeba více přitlačit, aby nedocházelo ke zbytečným únikům energie. Seřízení je velmi jednoduché a zvládne ho každý. Co ještě byste měli u oken před zimou zkontrolovat? Dodavatelé elektřiny doporučují přepnou okna právě do zmíněného zimního režimu. Celkovou úspora může dosáhnout tisíců korun.

Budete potřebovat imbusový klíč

Většina plastových oken má šroub, jímž se povoluje nebo naopak utahuje přítlak, který je vyvíjen na těsnění. Čím větší je přítlak, tím okno lépe těsní – a to přesně potřebujete pro zimní období. Nachystejte si tedy imbusový klíč velikosti 4 mm a otevřete rám okna. Z boku ve spodní části rámu uvidíte kulatý šroub, do něhož bude imbusový klíč pasovat.

Nyní je potřeba otočit šroubem nadoraz směrem do místnosti. Takto se na těsnění vyvine maximální přítlak a oknem nebude nic profukovat. Letní režim se nastaví otočením šroubu směrem ven. Přítlak na těsnění se zmenší a okno více větrá. Některá okna však mají letní a zimní režim nastavované  automaticky, proto se vždy podívejte do návodu nebo kontaktujte výrobce svých oken.

Zkontrolujte, zda je těsnění stále funkční

Níže ve videu se můžete v detailu podívat, jak okna do zimního režimu převést. Kromě této jednoduché maličkosti, která vám ušetří energii, byste však měli prohlédnout i samotné těsnění. Pokud je staré, zteřelé nebo zdeformované, nebude okno správně fungovat a těsnit, ani pokud ho nastavíte do zimního režimu.

oprava okna
Fotografie: Freepik

Jednoduše zkuste na těsnění zatlačit prstem a zkontrolujte, jak se těsnění chová. Funkční těsnění by se mělo po chvilce vrátit zpět do původní polohy. Pokud se tak neděje, nejspíš už těsnění dosloužilo a nebude plnit požadovanou funkci. Výměna těsnění není nijak složitá a šikovný kutil ji zvládne svépomocí. Pokud si na to netroufáte, zavolejte technika, který vám těsnění vymění.

Před každou zimní sezónou byste měli těsnění také ošetřit olejem. Ten ho ochrání před popraskáním a prodlouží jeho životnost o několik let. Ideální jsou oleje, které se používají k ošetření namáhaných spojů, například olej pro šicí stroje nebo jízdní kola. Nikdy nepoužívejte oleje s abrazivními složkami, ty by mohly těsnění naopak poškodit.

Zdroj: Webniusy

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*