Používá bublinkovou fólii, šetří tisíce za vytápění. Ochrání byt i dům před tepelnými ztrátami, Češi to měli dávno vědět

Fotografie: iStock

Pokud není váš dům osazen izolačními okny s trojskly, pak lze tímto jednoduchým trikem zabránit úniku tepla. Potřebujete jen bublinkovou fólii a postřikovač.

Izolace oken pomocí bublinkové fólie opravdu funguje. A to především tam, kde máte pouze jednoduchá skla. Instalace je naprosto jednoduchá a zvládne ji každý. Díky tomuto triku můžete snížit tepelné ztráty až o 50 %. A to není vůbec málo. Vše, co k tomu potřebujete, už nejspíš máte doma, tak se do toho můžete rovnou pustit.

Tato fólie je výborný izolant

Okna a všechny druhy prosklení jsou místem, jímž vám z domu utíká největší množství tepla. Pokud nejsou správně utěsněná a jsou vyrobena z obyčejných skel, která nemají izolační vlastnosti, musíte tyto ztráty kompenzovat jedině tak, že si přitopíte. Existuje však ještě tento chytrý trik, díky němuž se dá zadarmo nebo s minimálními náklady ušetřit významná částka na energiích.

Bublinková fólie je dobrá nejen pro balení křehkých materiálů, ale je to také skvělý izolant. Díky mnoha vzduchovým kapsám je schopna izolovat studený vzduch, který skly proniká do domu. Obzvlášť se pak vyplatí tímto způsobem zaizolovat okna s jedním sklem. Ta typicky bývají jako průhledy kolem vstupních dveří, ale mohou být i v koupelně nebo na toaletě.

Fólie vydrží na místě celou zimu

Instalace je přitom velmi jednoduchá. Bublinková fólie je široce používaný obalový materiál, a tak ho seženete v každém obchodě s obalovými materiály. Možná jste si však nějaké fólie schovali, když vám v nich přišlo zabalené zboží. Pak máte izolační materiál zcela zdarma a můžete se do zateplování ihned pustit.

bublinková fólie
Fotografie: Freepik

Vyměřte si velikost skla a vystřihněte stejně velký kus z bublinkové fólie. Sklo rovnoměrně postříkejte obyčejnou vodou z rozprašovače a fólii umístěte na okno bublinkami ke sklu. Zvenku zůstane hladká strana fólie. Nyní ve všech místech fólii přitlačte k oknu, aby držela, a je hotovo. Fólie takto vydrží celou zimu. Na jaře ji jednoduše sundáte a schováte na další sezónu.

Uspoří až 50 % energie

Výhodou je, že okno se touto izolací nijak nepoškodí. Po sundání fólie stačí sklo omýt běžným způsobem. Tento trik se však nevyplatí používat na okna s trojskly, tam již mnoho energie neušetříte. V případě dvojitého okna vám však fólie ušetří 20 % energie a v případě jednoduchých skel dokonce 50 %. Jedinou nevýhodou je, že přes izolovaná okna budete mít rozmazaný výhled.

Denní světlo však fólie zcela propouští, takže o zimní sluníčko nepřijdete. Mějte také na paměti, že fólie s většími bublinami izoluje lépe než ta s těmi malými. Určitě existují i lepší izolace než tento trik. Výměna za izolační skla nebo nalepení speciální termo fólie je však poměrně nákladné řešení a ne každý si to může dovolit. Za zkoušku nic nedáte, sami uvidíte, že se tato izolace opravdu vyplatí.

Zdroj: Genialne