94% Čechů dělá tuto osudovou chybu při vytápění. Je pravým důvodem, proč je domov stále chladnější a účty stále vyšší

V podzimním čase přichází ke slovu vytápění. V dnešní době je třeba co nejvíce ušetřit, když ceny za energie vyletěly raketovou rychlostí vzhůru k astronomickým výšinám.

S nástupem září už někteří lidé začínají vytápět své domy. Někteří ještě vyčkávají a raději na sebe doma dají o dvě vrstvy oblečení navíc, aby nemuseli platit vysoké částky za protopený plyn nebo elektrickou energii. Jakmile ale venku poklesne teplota pod 12 °C, bývá v domácnostech už dost velká zima na to, aby se v nich netopilo. Jakým způsobem je možné za vytápění ušetřit?

Šetříme své finance

Válka na Ukrajině, nejistota v dodávkách plynu ženou ceny energií velmi vysoko. Problémy to způsobuje nejen obyvatelům, ale také firmám. Nikdo nechce platit nebývale vysoké částky za spotřebované energie. Proto každý hledá řešení, jak co nejlépe ušetřit. Řada lidí přechází na topení dřevem, nebo se vrací zpátky k pevným palivům, jako je uhlí. Jiní sázejí na tepelná čerpadla. To chce ovšem spoustu financí jako vstupní investici. Ušetřit lze i s málem.

Pořiďte si zatemňovací závěsy

Když do bytu svítí slunce, nechte sluneční paprsky pronikat dovnitř. Ale večer by to chtělo zatáhnout a nedat prostor pro únik tepla z bytu ven. Zkuste si koupit zatemňovací závěsy, které působí jako izolační vrstva a udrží tedy teplo uvnitř. Zároveň nedovolí prostoupit chladu oknem do místnosti.

Nenechte radiátor obstavený předměty

Radiátor, aby dobře dopil, by měl mít okolo sebe dostatek prostoru. Když ho zastavíte nábytkem nebo jsou přes něho pověšené záclony, vede to jen k tomu, že se teplý vzduch nemůže dostat do celého prostoru místnosti. Záclony by nejlépe měly končit nad radiátorem, aby mělo topení ten správný efekt.

Fotografie: Pixabay

Zdokonalte izolaci domu

Je všeobecně známé, že až 25 procent tepla uniká střechou. Kdo chce opravdu ušetřit, nechá si zaizolovat střechu svého rodinnému domu. Jedná se o investici, která se vrátí v uspořených financích. Pro ploché střechy se používá jako izolace minerální vata v kombinaci s povlakovou fólií. Další variantou je pěnový polystyrén a asfaltový modifikovaný pás.