Český odborník prozradil skryté triky, díky kterým lze za energie ušetřit tisíce Kč

Fotografie: Depositphotos

Výrazný nárust cen energií v posledních letech vedl řadu domácností k hledání různých způsobů, jak snižovat náklady na energie. A do jisté míry se jim to i daří.

V rozhovoru pro TN uvedl ředitel vertikály FINANCE Lukáš Kaňok několik tipů, jak mohou domácnosti za energie ušetřit, a zmínil, že oproti minulým letům jsou snahy o snížení spotřeby i vidět. Jedním z prvních kroků k úsporám energie je kontrola těsnění oken. Netěsnící okna mohou být velkým zdrojem úniků tepla, což vede k vyšší spotřebě energie na vytápění. Doporučuje pravidelně kontrolovat a případně vyměnit těsnění, aby se zajistilo, že teplo zůstane uvnitř domu.

Nejen okna, ale i těsnění

V rozhovoru dále uvedl, že dalším klíčovým faktorem je zateplení domu. Zateplení fasády, střechy a podlah může výrazně snížit tepelné ztráty a tím i náklady na vytápění. Tento krok může sice vyžadovat vyšší počáteční investici, ale dlouhodobě se vyplatí díky nižším účtům za energie. Navíc lidé mohou čerpat státní dotace např. z programu Nová zelená úsporám.

Pozor bychom ale měli dávat také při využívání domácích spotřebičů. Pračky, varné konvice a další spotřebiče mohou být velkými žrouty energie, pokud nejsou používány správně. Jak radí také web Spořílek, je vhodné například praní při nižších teplotách a využívání energeticky úsporných programů, jimiž jsou moderní spotřebiče běžně vybaveny.

Seniorka se zhroutila z vyúčtování energií a úřady jí házely klacky pod nohy. Nakonec přišli na tuto chybu

Neplýtvejte energií zbytečně jen proto, že můžete

U varných konvic je důležité vařit pouze tolik vody, kolik je skutečně potřeba. Zbytečné vaření většího množství vody než je potřeba je zbytečným plýtváním energie. Existuje ale mnoho dalších způsobů, jak lze v domácnosti šetřit energii. Jedná se například o výměnu žárovek, vypínání spotřebičů nebo regulace vytápění.

Žárovka
Obrázek: Pexels

Například použití LED žárovek místo klasických může snížit spotřebu energie na osvětlení až o 80 %. Spotřebiče, které nejsou používány, by měly být vypnuty z elektrické sítě. I v nepracujícím režimu totiž mohou spotřebovávat energii. Pokud hledáte další tipy, jak v domácnosti ušetřit, nedávno jsme čtenářům deníku SvětKreativity popsali, jak vybělit prádlo levně a za pomoci kuchyňského prostředku.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*