Toxický člověk dokáže znepříjemnit život a odčerpávat vám energii. Zjistěte, jakým typům lidí je lepší se vyhýbat

Fotografie: Freepik

Toxický člověk je někdy označovaný i jako „emoční upír“. Vetře se do vaší přítomnosti velmi snadno a zbavit se ho je téměř nadlidský výkon. Takoví jedinci dokážou v životech ostatních napáchat nezměrné škody. „Vysávají“ z vás nevědomky energii pro svou vlastní potřebu. Dokážou rovněž znepříjemnit celý váš den. Poznejte projevy toxického chování včas.

Pozor na „nosiče drbů“

Fotografie: Freepik

Označit můžeme toxickými zejména „nosiče drbů“. Ti se přímo vyžívají v neštěstí druhých lidí. Pomluvy jsou součástí jejich životů. Bez nich jako by nebyli. Vždy si najdou nějakou oběť.

Do svých pomlouvačných poznámek snadno zapředou i vás. Budou s vámi chtít sdílet závistivé výroky. Takové chování je nezdravé a zavede vás spíš do potíží zejména po psychické stránce. Vyvarujte se těmto jedincům.

Zbystřete u lidí „hrajících na city“ a takzvaných „obětních beránků“

Fotografie: Freepik

Nebezpeční jsou i takzvaní emoční vyděrači. Vyvolají ve vás pocit, že za jejich špatnou náladu můžete jen vy. Na první pohled vypadají jako vyrovnané osobnosti, ale zdaleka takoví nejsou. Po kontaktu s takovými jedinci se nebudete cítit dobře.

Můžete být podráždění, unavení a smutní. Raději se vyhněte takovým lidem. Způsobí vám jen trápení. Přátelství je o vzájemné úctě a dávání, nikoliv o neustálém braní.

Velmi nevyzpytatelnými jsou i „obětní beránci“. Staví se zcela cíleně do role oběti, protože jim to tak vyhovuje. Často si ani neuvědomují své chyby a nechtějí si je přiznat. Ze svých neúspěchů viní druhé.

Nebezpečí tkví i v žárlivých a manipulativních jedincích

Fotografie: Freepik

Pokud se projevuje žárlivost v rozumném příměru a není opakovaná a značná, je to v pořádku. Avšak když překročí určitou mez, je potřeba se zamyslet. Chorobní žárlivci kritizují všechny, kteří mají úspěch. Nic a nikdo pro ně není dobrý. Závidí ostatním jejich cílevědomost, finanční prosperitu a blahobyt. Jsou nespokojení sami se sebou a přenáší to na druhé. Je lepší se takovým lidem vyhnout.

Nebudete se v jejich blízkosti cítit příjemně. A extrémně nebezpeční jsou pak manipulátoři. Oni totiž ví, jaké jsou vaše silné i slabé stránky. Přes lichotky se dostanou do vaší blízkosti a rázem vás ovládnou, když se necháte. Manipulují ostatní k tomu, co je prospěšné pouze pro ně samotné.

Vyvarujte se negativistickým osobám a emočním sadistům

Fotografie: Freepik

Negativistickou osobnost poznáte celkem snadno. Vstoupí do místnosti a vy záhy pocítíte jakousi tíseň. Neusmívá se, tváří se chladně a vyjadřuje se neurčitě. Dalo by se říct, že takový jedinec je doslova chladným. Nereaguje na vtipné poznámky a nezapřede dlouhý a věcný rozhovor.

Možná bychom jej mohli přirovnat k temným stvořením z knih J. K. Rowlingové o Harry Potterovi. V přítomnosti takového člověka budete zkrátka nesví. Opatrní buďte i v kontaktu s emočním sadisty. Ti se zase vyžívají v utrpení a bolesti zbytku světa. Dělá jim dobře někomu ubližovat.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]