Přírodní všelék jménem šalvěj pomůže s pamětí, ale i nezřízenými hormony. Jen hrstka lidí však zná všechny benefity

Fotografie: Depositphotos

Šalvěj znali už staří Římané, kteří ji přivezli do Evropy. Svou oblibu si získala především díky svým léčivým a terapeutickým vlastnostem, jež vám mohou pomoci i dnes.

Přestože mnoho lidí používá šalvěj spíše jako koření do různých pokrmů, má i četné léčebné a terapeutické účinky potvrzené různými lékařskými studiemi. Blahodárný vliv této rostliny je znám již od starověku. Římané přivezli šalvěj přes Alpy do Evropy, kde se rozšířila především v zahradách kolem klášterů. Listy rostliny lze sklízet po celý rok, ale většinu prospěšných látek obsahují ještě před rozkvětem, říká lékař Ryan Raman.

Prevence mozkových poruch

Šalvěj skvěle funguje jako prevence mozkových poruch. Výrazně posiluje paměť a psychiku, předchází Alzheimerově chorobě a senilitě, stimuluje mozkovou činnost a odstraňuje bolesti hlavy. Samozřejmě ale nelze zaručit, že pouhé pití šalvějového čaje zamezí nebezpečí některých mozkových poruch.

Fotografie: Depositphotos

Rozhodně se však jedná o vhodný prostředek, jak svůj mozek a všechny činnosti, jež s ním souvisí, posilovat. Když k tomu ještě přidáte neustálou aktivitu mozku, jako je například luštění křížovek, vaše paměť vás jen tak nezklame. Každá maličkost, která jeden z nejdůležitějších orgánů v těle zaměstná, je vítána.

Šalvěj pomáhá i při nervových poruchách

Trápí vás příznaky úzkosti a deprese? Zkuste do své rutiny zapojit užívání šalvěje. Bylina zmírňuje známky úzkosti, deprese, únavy či zmatenosti a uvádí celý nervový systém do rovnováhy. Zlepší se vaše emocionální zdraví a vy najednou zjistíte, že situace, které negativně působily na vaši psychiku, najednou zvládáte s mnohem větší lehkostí.

Fotografie: Depositphotos

Nedejte hormonům šanci

Vliv hormonů na naše fyzické a psychické zdraví je obrovský. Zvláště ženy o tom ví své. V tomto případě můžete zapojit šalvěj. Vyrovnává hormonální systém, snižuje návaly horka a chladu spojené s menopauzou, noční pocení a tvorbu mateřského mléka. Zároveň také reguluje hladinu cukru v krvi při cukrovce. Opatrně však, šalvěji by se měly vyhýbat těhotné ženy a jedinci s problémy s ledvinami.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]