Ceny elektřiny i plynu nadále stoupají. Mějte letos v zimě hodně tepla za málo peněz

Fotografie: Freepik

Vytápění domu je obvykle jedním z největších výdajů za energie, se kterými se vůbec můžete jako jeho majitel setkat.

V chladných zimních dnech vás přes den nejvíce zachraňuje myšlenka na to, až si večer zalezete do vyhřáté postele, zakryjete se peřinou a topení zapnete na maximum. Radost vás přejde, až dojde účet za vytápění a vy zjistíte, že jste protopili víc, než jste čekali. Vytápění většinou tvoří více než 40% účtu za energie. Naštěstí existují věci, které můžete udělat, abyste vaše výdaje za topení snížili. Pojďte se podívat, jaké to jsou.

Proč je váš účet za topení v zimě tak vysoký

Je dost možné, že k vytápění používáte více energie, než je potřeba. Někdy se stan, že topení zapomenete vypnout a vytápí se tak mnohem víc, než by mělo. To stejné platí pro to, že není potřeba moc topit v noci, když spíte. Pokud rádi nosíte trika a kraťase, je možné, že za topení zaplatíte více, než člověk, kterému nevadí nosit dlouhé kalhoty a mikiny.

Fotografie: Pixabay

Noste více oblečení

Čím více oblečení na sebe v zimě obléknete, tím méně tepla potřebujete ve svém domě. Také je docela užitečné nechodit doma na boso. Protože se říká, že veškerá zima jde od noh. Není od věci mít na zimu několik párů zateplených ponožek, které budete sundávat až večer, než si lehnete do postele. Také si dejte do postele o jednu přikrývku navíc, abyste mohli na noc vypnout topení.

Nechte své věci zahřát od slunce

V zimě je sice slunce vidět méně, ale úplně opravdu nezmizelo. Teplo ze slunečních paprsků tak můžete jednoduše využít k zahřátí domova. Vytáhněte žaluzie nebo rolety a nechte sluníčko svítit, nejen, že to dům vyhřeje, ale také vzhled pokoje hned bude vypadat lépe.

Fotografie: Pixabay

Prázdné pokoje vůbec neotevírejte

Tento bod záleží na tom, jak velký máte dům a kolik vás v něm bydlí. Ale pokud máte doma pokoje, které nikdo nevyužívá a slouží především jako pokoje pro hosty, není nutné je přece vytápět. Chcete-li ušetřit, vypněte v těchto pokojích topení a zatěsněte dveře. Nejlépe to uděláte tak, když do spodní části dveří zastrčíte srolovaný ručník.

Více vařte a pečte

V zimě každý dává přednost teplým jídlům, jako jsou například polévky nebo nějaké pečeně. Když se zamyslíte, tak určitě zjistíte, že v zimě vaříte a pečete víc, než v jiných ročních obdobích. Vaření doma vám nejen ušetří peníze za návštěvy v restauracích, ale hlavně vám také dokáže vytopit celou kuchyň. Když dopečete, nechte troubu pootevřenou a nechte proudit teplo do místnosti.

Fotografie: Pixabay

Ujistěte se, že jsou dveře i okna pořádně zavřené

Můžete ztrácet teplo také tím, že vaše dveře a okna nebudou pořádně utěsněné. Než začne zima, je lepší si projít všechny místnosti a dveře i okna zkontrolovat. Můžete cítit studený vzduch po stranách oken nebo v spodní části dveří.

Zdroj: Smoenergy

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]