Dotace na výměnu starých oken a dveří. Domácnosti mohou žádat, rychlost je klíč k úspěchu

Fotografie: Jan Polák / Creative Commons / Attribution 2.0

Domy, které stále nemají vyměněná okna, jsou v době rostoucích cen energií vážným problémem. Lidé by mohli ušetřit značné prostředky, kdyby se zavedly celoplošné dotace.

Mnoho lidí už do nákupu nových oken a dveří investovalo v minulosti. Stále však zůstává mnoho bytových i rodinných domů s nekvalitně těsnícími okny. V zimním období se tak zvyšují poměrně významně náklady na vytápění takových obytných prostor. Ne každý si však může dovolit nákladnou výměnu financovat ze svého a je tedy dobré, pokud v takových případech zasáhne stát a nabídne občanům dotace.

Ceny energií nutí domácnosti šetřit

S obrovským růstem cen energií se začíná vynořovat palčivá otázka. Jak snížit jejich spotřebu, aby následné vyúčtování za plyn nebo elektřinu některé domácnosti neposlalo do dluhové spirály? Přitom největší položku v cenách energií je právě vytápění obytných prostor. Zateplení a těsnící okna jsou tak základem pro to, aby se spotřeba energie snížila.

V polské Poznani nyní nabídli všem obyvatelům až 100% příspěvek na výměnu oken a dveří. Využít ho mohou fyzické i právnické osoby, bytová družstva a podnikatelé. Podmínkou je vlastnictví nemovitosti a dodržení daných technických parametrů, která musí nová okna splňovat. U nás se podobná dotace však zatím nechystá.

Nová zelená úsporám bude ještě robustnější

V tomto ohledu se tedy musí každý spoléhat na vlastní financování. Nicméně je z programu „Nová zelená úsporám”, možno financovat jiné projekty, které také vedou ke snižování nákladů a závislosti na energiích. Stále je tak možné žádat o dotace na zateplení domu, kdy je možné čerpat příspěvek až do výše 650 000 Kč.

dům se solárními panely
Fotografie: Freepik

Ušetřit náklady za vytápění se pak dají i výměnou kotle na tuhá paliva za úspornější a ekologičtější kotle na biomasu nebo tepelná čerpadla. Od září pak bude také možné nově žádat o výměnu starého plynového kotle za tepelné čerpadlo. Zajímavostí je i možnost žádat dotaci na využití tepla z odpadní vody.

Od září se také navýší dotační částky pro některé z oblastí. Oblast, o kterou je největší zájem je momentálně instalace fotovoltaiky, o kterou požádalo již přes 90 000 zájemců. Nově dojde k zjednodušení žádosti o zřízení solárních panelů a nebude už potřeba dokládat projektovou dokumentaci. V programu bude celkem k dispozici 55 miliard korun, které budou moci domácnosti využít jako pomoc při přechodu na úspornější bydlení.

Zdroj: Fakt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]