Nejoblíbenější dovolenková destinace mezi českými turisty varuje před kriticky nebezpečným rizikem

Fotografie: Norbert Nagel / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

V polovině května bylo u chorvatské Istrie spatřeno několik ryb, které patří k těm nejjedovatějším. Invazivní druh byl v minulosti spatřen i u pobřeží jiných zemí.

U chorvatských břehů se objevilo několik exemplářů čtverzubce stříbropásého, který patří k nejjedovatějším rybám na světě. Jeho jed je dokonce stokrát silnější než kyanid. Tento invazivní druh postupně proniká do Středozemního moře a má tu jen málo přirozených nepřátel. Riziko představuje především pro rybáře a konzumenty ryb.

Jejich domovem je Tichý a Indický oceán

Aquarium Pula informovalo v půlce května na svých facebookových stránkách o odchycení čtverzubce stříbropásého, který patří k těm nejjedovatějším rybám na světě. Jedná se o invazivní druh, který se běžně vyskytuje v Tichém a Indickém oceánu. Do Středozemního moře začal pronikat přes Suezský průplav přibližně před dvaceti lety. Jeho občasný výskyt tak v minulosti hlásilo také Řecko, Kypr, Turecko nebo Malta.

Tentokrát mělo být spatřeno přibližně 7 jedinců, z nichž jeden byl odchycen v hloubce 19 metrů poblíž ostrova Ceja v Medulinské zátoce (na jihu Istrie). Rybu odchytil slovinský rybář Anton Vidovič, který také zveřejnil její fotografie. Čtverzubec stříbropásý je invazivní druh a řadí se mezi obávané predátory. Má jen málo přirozených nepřátel a představuje hrozbu pro rybolov. Dokáže totiž značně poškodit rybářské sítě, aby se dostal ke své kořisti. Dokonce dokáže vytrhat návnady a vyškubat háčky.

Turisti se v oblíbené lokaci na dovolenou stále více setkávají s tímto „zrcátkovým podvodem“

Rybáři často netuší, že je jedovatý

Velmi nebezpečný je však také pro člověka, protože obsahuje extrémně silný jed, tetrodotoxin. Ten, jak uvádí deník Blesk, je dokonce stokrát silnější než kyanid. Nelze ho znehodnotit žádnou kulinářskou úpravou, ani vařením. V případě konzumace této ryby tak hrozí smrtelná otrava. Tetrodotoxin způsobuje dle CDC svalovou paralýzu. Smrt nastává do několika hodin v důsledku ochrnutí dýchacích svalů.


Plavci se ryby v moři obávat nemusí, ale riziko hrozí především při konzumaci ryb. Zdejší rybáři ani turisté tuto rybu příliš neznají a mnozí ani nevědí, že je jedovatá. Na tetrodotoxin neexistuje žádný protijed a lékaři tak otrávenému mohou poskytovat pouze podpůrnou léčbu. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali o výskytu obávaného žraloka v oblíbeném letovisku na španělském ostrově Menorca.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*