Ošetřovatelé z americké zoo byli nadšeni, když zjistili, že jedna z goril je březí a budou moci přivítat na svět nové mládě. A to po hodně dlouhé době.
Národní zoologická zahrada v americkém Washingtonu chová mimo jiné i několik goril nížinných. Jedná se o kriticky ohrožený druh, který byl i díky pytláctví téměř zdecimován. Proto je každý nový přírůstek tohoto druhu velkou událostí. V této zoo se jednalo o gorilí mládě, které zde přišlo na svět až po dlouhých devíti letech.
Chovala se jako zkušená matka
Gorilí maminka Calaya byla tedy bedlivě sledovaná už od začátku těhotenství. Podstupovala pravidelné kontroly a ultrazvuky. Mláděti se dařilo naštěstí dobře a po devíti měsících přišel den D. Ošetřovatelé celý záznam porodu zachytili na kameru a my tak můžeme vidět, jak si novopečená maminka s mláďátkem poradila.
Ihned po porodu malého Mokeho doslova zulíbala a bylo jasné, že příroda ji vybavila neomylným instinktem. Chovala se, jako zkušená matka, přesto, že se jednalo o jejího prvního potomka. Tatínek malého opičátka se jmenuje Baraka a je mu 26 let. Do své družky se zamiloval ihned, když ji přijali do zoo. Po čtyřech letech zpečetili své zalíbení společným potomkem.
Měli i náhradní pěstounský plán
Ošetřovatelé měli také v záloze gorilu Mandaru. Ta je zasloužilou matkou a tak ji trénovali na případné pěstounství, pokud by se prvorodička odmítla o mládě starat. To však Calayu ani nenapadlo. Brzy rozptýlila obavy ošetřovatelů svým pozorným a láskyplným přístupem k malému samečkovi. I dnes, kdy je Moke starší, mají ti dva stále zdravý a milující vztah.
Malý Moke velmi brzy oživil celý gorilí výběh. Svou předčasnou vyspělostí i hlasitými projevy si získal osazenstvo celé tlupy. Dokonce se mu povedlo urovnat i nevraživé vztahy mezi místními gorilími dámami a jeho matkou. Přestože se gorilí otcové výchově potomků příliš nevěnují, v tomto případě to neplatí. Barak s Mokem si vytvořili také velmi vřelý vztah.
Gorilí mládě pomáhá celé zoo
Barak je klidným otcem, který se zapojuje do her svého potomka a dává mu najevo svoji pozornost a lásku. Mládě bude nyní v péči maminky po dobu čtyř let, což je u goril pomyslný věk rané dospělosti. Pak už si bude muset Moke poradit bez maminky. Zatím ale plní výběh dětskou hravostí a vylomeninami, které vymýšlí.
Po narození malé gorily se také zvedl zájem veřejnosti. To ošetřovatele velmi těší. Nejenže to pomáhá celé zoologické zahradě, ale může se tak dostat do povědomí veřejnosti i celá gorilí problematika. Situace tohoto druhu je především ve volné přírodě skutečně kritická a je potřeba činit zásadní kroky, aby se tento druh ve volné přírodě vůbec udržel.
Zdroj: Onlinenytt
Napište komentář