Sama je bez auta, a do práce tak chodí každý den pěšky i v těch největších mrazech. Peníze, které našla, by jí samotné hodně pomohly. Ani na chvíli ji však nenapadlo si je nechat.
Starší žena je již v částečném důchodu, ale do práce chodí stále. Loni se jí však život velmi zkomplikoval, když se jí porouchalo auto, a od té doby musí chodit do práce dlouhou cestu pětkrát týdně. Nejinak tomu bylo i jednoho mrazivého dne, kdy se po cestě z práce zastavila na čerpací stanici pro svačinu. Před vchodem našla igelitovou tašku plnou peněz.
Z práce se stavila na benzínce
Diane Gordonová žije v americkém Michiganu v malém rodinném domku. Do práce to má více než tři kilometry, ale bez pojízdného auta jí nezbývá nic jiného než do supermarketu, ve kterém pracuje, docházet pěšky. Cestou z práce, když se zastavila na čerpací stanici pro malé občerstvení, našla na zemi před vchodem tašku.
Stačila do ní jen nahlédnout a už viděla, že je v ní obrovské množství peněz – hromada bankovek a kartičky s blahopřáními. Přesně věděla, co dělat. „Tohle mi nepatří, musím zavolat policii,“ vzpomíná Diane na to, co jí v tu chvíli běželo hlavou. Říká, že ji ani na chvilku nenapadlo si peníze nechat, přestože v její situaci by jí velmi pomohly.
Odnesla tašku obsluze a zavolali na policii
Vzala tedy tašku dovnitř k obsluze čerpací stanice a společně zavolali policisty. Ti pak při důkladnějším prozkoumání přišli na to, že peníze pocházejí ze svatby, která se konala toho dne. Všechny peněžní dary od svatebčanů i přáníčka novomanželům do společného života byly v této jedné tašce. Celková suma, jíž chtěli novomanželé financovat náklady na svatbu, přesahovala 300 000 Kč.
Poručík Matthew Ivory z policejního oddělení White Lake Township řekl, že peníze i přáníčka byly vráceny šťastným novomanželům. Jejich vyjádření k celému incidentu se nepodařilo získat. Manželku jednoho policisty z tohoto oddělení však tato událost velmi zaujala. Poctivý čin ženy, která má sama hluboko do kapsy, nechtěla nechat zapadnout. Přemýšlela, jak by této důchodkyni pomohla.
Manželka policisty pro ni založila sbírku
Nakonec pro ni založila sbírku na platformě GoFoundMe, kde zveřejnila celý její příběh. Mnoho lidí její poctivý čin oceňovalo a poslali jí drobné příspěvky, aby si mohla koupit auto. To jí chybělo nejen na dojíždění do práce, ale musela se vzdát koníčků, na něž se bez auta neměla jak dostat. Nakonec se ve sbírce sešlo více než půl milionu korun, tedy ještě o dost více, než původně odevzdala. Skromná Diane, tak díky své poctivosti může opět dojíždět do práce autem, ale hlavně zase jezdí na své oblíbené cvičení, které jí moc chybělo.
Problematiku nalezení cizí věci upravuje občanský zákoník. Podle něj má ten, kdo najde ztracenou věc, povinnost ji vydat vlastníkovi. Ideální je nalezenou peněženku odevzdat na obecním nebo městském úřadě. V takovém případě totiž máte nárok na nálezné ve výši 10 %. Pokud ji předáte policii, ztrácíte na odměnu nárok. Uplatnit si také můžete náklady, které vám vznikly s předáním věci, jako je cestovné. Netřeba dodávat, že pokud si nalezenou věc někdo ponechá, pak se vystavuje riziku trestního stíhání za zatajení věci.
Zdroj: Uniland
Napište komentář